Artykuł sponsorowany

Z czego składa się system plazmowy?

Z czego składa się system plazmowy?

Technologia plazmowa rozpoczęła się rozwijać już w połowie ubiegłego wieku. Ta początkowo eksperymentalna metoda z czasem stała się techniką powszechnie stosowaną do cięcia blach stalowych i aluminiowych. W wielu sektorach technologicznych wyprzedza cięcie laserowe i gazowe. Warto więc przyjrzeć się dokładniej tej technologii i dowiedzieć się, z czego składa się system plazmowy.

Czym jest plazmowe cięcie metali?

Ta metoda cięcia termicznego wykorzystuje zjawisko łuku plazmowego. Plazma jest materią o cechach przypominających gaz, ale o zdecydowanie wyższej jonizacja cząstek. Charakterystyczna jest jej rosnąca zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego wraz ze wzrostem temperatury. Podczas przepływu prądu o odpowiednio wysokiej wartości zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła. Łuk elektryczny umożliwia wywołanie reakcji egzotermicznej gazu stosowanego podczas obróbki i otrzymanie strumienia plazmy o bardzo wysokiej temperaturze. Według opinii ekspertów dystrybutora techniki plazmowej Control z Mikołowa technologia ta ma wiele zalet, takich jak szybkość i jakość cięcia, a także oszczędność materiałowa i energetyczna.

Źródła plazmy

Podstawowym elementem systemu plazmowego są źródła plazmy. Są to agregaty zapewniające duże tempo pracy i stabilność całego procesu oraz umożliwiające znakomitą precyzję cięcia. Przy wyborze urządzenia do cięcia plazmowego należy zwrócić uwagę na wydajność, precyzję oraz grubości cięcia. Najważniejszym parametrem źródeł plazmy jest amperaż, inaczej mówiąc maksymalny prąd cięcia. Od tej wartości zależy prędkość obróbki oraz maksymalna grubość przecinanego materiału. Zwrócić należy uwagą na parametry podawane przez producentów dotyczące cięcia jakościowego oraz przecinania bez zachowania wysokich standardów jakościowych.

Palniki plazmowe

Drugim bardzo ważnym i niezastąpionym elementem są palniki do cięcia plazmowego. Używa się do ich do zmechanizowanego lub ręcznego cięcia blach ze stali czarnej, stali nierdzewnej i aluminium. Można nimi dokonywać cięć prostych, a także cięć pod kątem za pomocą specjalnych głowic do ukosowania wyposażonych w palniki plazmowe. Możliwe jest także wykonywanie żłobienia plazmowego oraz wielu innych czynności takich jak precyzyjna obróbka kilku blach jednocześnie, cięcie szablonowe oraz wycinanie otworów. Należy także zwrócić uwagę na pozostałe elementy systemu w tym elementy eksploatacyjne. W systemach plazmowych konwencjonalnych konieczny jest także kompresor lub butla do podawania powietrza, a w systemach wąskostrumieniowych konsole do dozowania i miksowania gazów technicznych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy