Wytrawianie stali nierdzewnej. Kiedy to konieczne?

Stal nierdzewna to materiał, który cechuje się wyjątkową odpornością na korozję. Jest to możliwe ze względu na tworzącą się na jej powierzchni warstwę pasywacyjną. Powstaje ona wskutek łączenia się chromu z tlenem, a proces ten zachodzi samoczynnie, powłoka może więc odtwarzać się nawet po uszkodzeniach. Żeby było to możliwe, powierzchnia musi jednak być pozbawiona zanieczyszczeń, co łączy się z usuwaniem znajdujących się na niej substancji.
Na czym polega wytrawianie?
Wytrawianie jest procesem stosowanym do usuwania przebarwień termicznych powstałych przy spawaniu stali nierdzewnej, z uwagi na punktowe obniżenie zawartości chromu w poddanym obróbce obszarze. Jest też prowadzona dla wyeliminowania ciemnoszarej zgorzeliny tlenkowej pojawiającej się jako następstwo obróbki walcowniczej materiału, a także występujących na powierzchni naleciałości ferrytowych. Wstępem do pozbywania się wszelkiego rodzaju niepożądanych osadów i zmian będzie dokładne czyszczenie stali i jej odtłuszczanie, ponieważ w przeciwnym razie pozostałe procesy nie będą w pełni skuteczne. Eliminowanie zgorzeliny walcowniczej następuje po jej mechanicznym odspojeniu i wiąże się z operacją wytrawiania, zachodzącej przy wykorzystaniu mieszaniny kwasu azotowego i fluorowodorowego. Wytrawianie stali nierdzewnej często jest wstępem do późniejszej wspomaganej pasywacji, która zachodzi dzięki zastosowaniu kwasu azotowego.
W jaki sposób można wytrawiać stal nierdzewną?
Wytrawianie stali nierdzewnej może odbywać się jedną z dwóch metod mających na celu wymuszenie kontaktu powierzchni elementów metalowych z mieszanką kwasu azotowego i fluorowodorowego. W grę wchodzi proces zanurzania, wymagający zastosowania kadzi o odpowiednich rozmiarach oraz natryskiwania cieczy na stal nierdzewną. Taka procedura zapewnia możliwość ochrony elementów In situ, o ile zastosuje się systemy pozwalające na zebranie pozostałości wykorzystywanych kwasów. Jeżeli niezbędne okaże się wytrawianie niewielkich detali albo spoin spawalniczych, istnieje możliwość użycia odpowiedniej pasty albo żelu. Dla uzyskania wymaganej czystości wytrawianie powinno zapewniać wystarczająco długi czas kontaktu mieszanki kwasów ze stalą. Nieodzowne okaże się też płukanie elementów po zakończeniu całej operacji. Firma ZELAN z Nakła nad Notecią specjalizuje się w wytrawianiu i pasywacji stali nierdzewnej. Zajmuje się też galwanizacją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Romstalko PPHU Roman Dobosz
Metale - obróbka, maszyny woj. kujawsko-pomorskie85-766 Bydgoszcz, Fordońska 246G