Materiał Partnera

Szafy na dokumenty niejawne. Co oznacza klasa S1?

Szafy na dokumenty niejawne. Co oznacza klasa S1?

Przechowywanie dokumentów niejawnych jest nie lada wyzwaniem. Problemem jest odpowiednie, czyli maksymalne zabezpieczenie swojego mienia. Na szczęście właściwe przepisy prawa regulują tę kwestię, podpowiadając, że tego typu wartości powinny być składowane w szafach na dokumenty niejawne, czyli między innymi w wybranych szafach klasy S1. W dzisiejszym tekście opowiemy nieco szerzej o tej kwestii.

Szafy i sejfy na dokumenty niejawne

Szafy na dokumenty niejawne powinny być odpowiednio certyfikowane. W Unii Europejskiej certyfikacja odbywa się zgodnie z Normami Europejskimi i odpowiada za nią uprawniona do tego Jednostka Certyfikująca – zlokalizowana w dowolnym kraju UE, o ile ma właściwe pozwolenia. Co ciekawe, certyfikaty, które są przyznawane przez tego typu instytucje, powinny być honorowane w pozostałych krajach UE, natomiast nie zawsze tak jest – o czym doskonale wiedzą sprzedawcy tego typu urządzeń, tacy jak sprzedawca sprzętu zabezpieczającego Konsmetal-Poltrezor.

Urządzenia do przechowywania dokumentów niejawnych certyfikowane są według dwóch rozporządzeń: Rady Ministrów (obowiązuje we wszystkich działach cywilnych) oraz Ministra Obrony Narodowej (obowiązuje w całym pionie MON). Sejfy i szafy do przechowywania materiałów niejawnych według RM to: szafy metalowe typ 1 – na dokumenty niejawne „POUFNE”, sejfy i szafy na dokumenty niejawne klasy S1 typ 2 – na dokumenty niejawne „TAJNE” (nie każdy produkt klasy S1 spełnia wymagania na dokumenty niejawne), sejfy i szafy metalowe klasy S2 typ 3 oraz klasy 0 typ 4 – na dokumenty „ŚCIŚLE TAJNE”. Z kolei sejfy i szafy do przechowywania materiałów niejawnych według MON to: szafy metalowe klasy A – na dokumenty niejawne „POUFNE”, szafy klasy B – na dokumenty „TAJNE”, szafy klasy C – na dokumenty „ŚCIŚLE TAJNE”.

Co cechuje szafy klasy S1?

Zgodnie z powyższym szafy S1 to stalowe skrzynie, które są wykorzystywane do magazynowania wybranych własności, w tym do składowania dokumentów niejawnych. Ich specyfika została podyktowana przez normę PN-EN 14450 – stanowiącą najważniejszą normę, według której przeprowadzany jest proces certyfikacji mechanicznych urządzeń zabezpieczających mienie.

Klasa S1 oznacza podstawowe zabezpieczenie – przy czym odpowiednie do przechowywania dokumentów niejawnych. Szafy klasy S1 powinny być wyprodukowane z odpowiedniego materiału ochronnego, mieć maksymalnie jeden otwór na przewody elektryczne o powierzchni nie większej niż 100 mm2, być zaopatrzone w instrukcje obsługi i instalacji oraz spełniać wszelkie inne wymagania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy