Stal a aluminium - różnice w spawaniu

Spawanie to jedna z najpopularniejszych metod łączenia rozmaitych tworzyw. Najczęściej w ten sposób scala się metalowe powierzchnie. Wysokiej jakości spawarek w określonych sytuacjach można użyć do zespalania stali i aluminium. W tych okolicznościach trzeba jednak pamiętać o odmiennych właściwościach obu materiałów, wpływających także na ich spawalność. Sprawdź więcej informacji na ten temat.
Najważniejsze właściwości aluminium i stali
Takie materiały, jak stal i aluminium, mają wiele zalet. Aluminium wyróżnia się dobrą przewodnością elektryczną i cieplną. Dlatego też znajduje ono zastosowanie przy produkcji napowietrznych lin elektrycznych oraz klimatyzatorów i grzejników. Materiał aluminiowy poddawany spawaniu przez pracowników takich przedsiębiorstw, jak firma ślusarska Alum-Tech, stosunkowo łatwo poddaje się formowaniu. Jego obróbkę przeprowadza się zatem kilkukrotnie szybciej niż ma to miejsce w przypadku stali.
W porównaniu do aluminium stal nierdzewna charakteryzuje się natomiast twardością oraz wytrzymałością. Tworzywo to jest odporne na rdzę i rozciąganie; jego zaletą jest też łatwość czyszczenia. Stal wykazuje się również niewrażliwością na szkodliwe oddziaływanie wysokich temperatur. Po zużyciu elementy stalowe zwykle przekazuje się do recyklingu.
Oba omawiane materiały różni przede wszystkim ciężar. Stal w porównaniu do aluminium charakteryzuje się bowiem kilkukrotnie większą masą.
Co warto wiedzieć o spawaniu aluminium i stali?
Przed przystąpieniem do spawania aluminium należy wziąć pod uwagę konieczność dokładnego oczyszczenia powierzchni z tłuszczu i rdzy. Przy spajaniu elementów z aluminium wykorzystuje się spawarki operujące metodą TIG albo MIG/MAG. Co istotne, spawanie konstrukcji aluminiowych odbywa się zawsze przy użyciu prądu przemiennego. Z uwagi na niską temperaturę topnienia omawianego tworzywa spajaniu za pomocą spawarek poddaje się stopy tego metalu, a nie materiał w czystej postaci.
Spawanie stali również przeprowadza się przy użyciu spawarek MIG/MAG albo TIG. W tym przypadku jednak korzysta się wyłącznie z prądu stałego. Cały proces przebiega szybko i sprawnie. Przed przystąpieniem do omawianej czynności trzeba zadbać o właściwe zabezpieczenie elementów stalowych przed odpryskami spawalniczymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dom-Met Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Małgorzata Skałka
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. małopolskie32-040 Świątniki Górne, Sportowa 19
-
Unitube Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Stal, wyroby stalowe woj. opolskie47-120 Zawadzkie, Lubliniecka 7a
-
PPHU Głowacki i Spółka s.c.
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Warneńska 17