Materiał Partnera

Rodzaje złomu stopowego

Rodzaje złomu stopowego

Wizyta w skupie złomu wymaga przygotowania i przetransportowania zgromadzonych odpadów metalowych. Ważna jest także wiedza, jaki rodzaj surowca zamierzasz sprzedać. Zwykle jest to stal z domieszkami innych substancji. Taki złom nazywa się złomem stopowym, ponieważ oprócz węgla występują w nim różne dodatki stopowe. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki przewodnik po rodzajach i klasyfikacji złomu stopowego.

Czym charakteryzują się rodzaje złomu stopowego?

Rodzaje złomu stopowego różnią się składem chemicznym, strukturą i zastosowaniem. Te z dużym udziałem domieszek, czyli wysokostopowe to stale austenityczne i ferrytyczne. Te pierwsze zawierają dodatek chromu i niklu i nadają się do budowy urządzeń, które mają kontakt z kwasem azotowym. Mają zastosowanie w branży budowlanej i w architekturze. Z kolei stal ferrytyczna stosowana jest w przemyśle spożywczym i motoryzacyjnym. Jest w niej domieszka chromu, który nadaje jej dużą odporność na korozję.

Stal niskostopowa to stal konstrukcyjna i narzędziowa. Stal wysokostopowa to stal nierdzewna lub kwasoodporna. Zawiera znaczne procentowe ilości chromu i niklu. Złom ze stopów z różną ilością domieszek można oddać do punktu skupu – jego cena jest związana z zawartością poszczególnych dodatków. Sprzedaż złomu stalowego i stopowego jest świetnym sposobem na zagospodarowanie odpadów i poddanie ich recyklingowi.

Podstawowe domieszki złomu stopowego

W składzie złomu stopowego znajduje się od kilku do kilkudziesięciu procent domieszki. Dodatki stopowe podnoszą wytrzymałość i hartowność stali, a także nadają materiałowi różne charakterystyczne właściwości. Najpopularniejsze dodatki do stali to:

  • chrom – zwiększa hartowność i wytrzymałość,

  • nikiel – jest dodatkiem austenitotwórczym, zwiększa wytrzymałość,

  • molibden – zwiększa hartowność i wytrzymałość, zmniejsza kruchość.

Stal z dużym udziałem domieszki w składzie to tzw. stal wysokostopowa. Natomiast stal z niewielkim procentem dodatków nazywana jest stalą niskostopową. Takie odpady możesz sprzedać np. w punkcie skupu złomu Lebal w Poznaniu. Podobnie jak każdy złom metalowy, elementy wykonane z surowca z domieszkami mogą być oddawane do punktu skupu. Warto wiedzieć, jakim rodzajem złomu dysponujesz, ponieważ od tego w głównej mierze zależy jego cena.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy