Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie trzpieni frezarskich

Rodzaje i zastosowanie trzpieni frezarskich

Trzpienie frezarskie to bardzo wydajne narzędzia skrawające, doskonale nadające się do precyzyjnej obróbki metali oraz tworzyw sztucznych. Występują w wielu rodzajach i kształtach, przystosowanych do konkretnych zastosowań. W tym artykule przyjrzymy się różnicom pomiędzy poszczególnymi trzpieniami, a także wskażemy, w jakich sytuacjach można wykorzystać te przydatne narzędzia.

Jakie zastosowanie mają trzpienie frezarskie?

Tak jak wskazuje ich nazwa, trzpienie frezarskie wykorzystuje się między innymi do frezowania różnych obiektów. Wykonane z wytrzymałego metalu i wyposażone w ostre uzębienie, doskonale nadają się do tego typu obróbki. Na tym jednak ich zastosowanie się nie kończy: sprawdzają się również podczas wyrównywania, wygładzania i odgratowywania powierzchni, fazowania oraz obróbki spawów, a także wykonywania przełomów. Zapewniają szybką pracę i duże ilości usuwanego materiału – można z powodzeniem wykorzystać je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bardzo wysoka wydajność.

Możliwe do obróbki materiały są zależne od uzębienia danego narzędzia. Mogą należeć do nich między innymi stal, w tym stal nierdzewna, żeliwo, metale nieżelazne oraz tworzywa sztuczne. Należy zawsze korzystać z egzemplarza przystosowanego do pracy z konkretnym materiałem, a także przestrzegać innych zaleceń, jak prędkość obróbki oraz maksymalna liczba obrotów na minutę. Trzpienie frezarskie mogą być używane wspólnie z takimi urządzeniami jak szlifierki proste, roboty lub maszyny stacjonarne.

Czym różnią się poszczególne trzpienie frezarskie?

Tak jak zostało wspomniane wyżej, trzpienie frezarskie różnią się między innymi uzębieniem, przystosowanym do różnego typu obróbki i pracy z konkretnymi materiałami. Istotny jest również kształt danego narzędzia, pozwalający na łatwiejszą obróbkę rozmaitych elementów, od powierzchni, poprzez krawędzie i drobne zagłębienia, aż po głębokie rowki oraz otwory. Podczas pracy w trudno dostępnych miejscach przydatne są egzemplarze z długim trzpieniem. Można skorzystać także ze specjalnej przedłużki.

Właściwe dopasowanie narzędzia do zastosowania ma ogromne znaczenie: wpływa między innymi na jego żywotność, a także dokładność oraz wydajność obróbki. Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów trzpieni frezarskich: w ofercie firmy Pferd-VSM, specjalizującej się w dostarczaniu narzędzi ściernych, można znaleźć aż kilkadziesiąt różnorodnych kształtów i uzębień, a dochodzą do tego również rozmaite wymiary lub stopy metali, z których wykonano dane egzemplarze. Jeśli jednak nie uda się znaleźć idealnego narzędzia dla swoich potrzeb, zawsze można zlecić wykonanie go na zamówienie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy