Artykuł sponsorowany

Rodzaje frezów i ich zastosowanie

Rodzaje frezów i ich zastosowanie

Frezowanie to jeden z procesów obróbki skrawaniem metali. Do jego realizacji wykorzystywane są frezarki uzbrojone w różnego rodzaju narzędzia, czyli frezy. Występują one w różnych wariantach, ponieważ przystosowane są do rozmaitych celów. Można pracować z nimi zarówno na powierzchniach płaskich, jak i złożonych kształtach. Jakie wyróżnia się rodzaje frezów?

Rodzaje frezów do metalu

Podstawowym parametrem do kategoryzowania frezów do metalu jest ich kształt. Wśród popularnych narzędzi wyróżniane są przede wszystkim frezy trzpieniowe, palcowe, tarczowe, stożkowe i walcowe. Szerokie zastosowanie mają pierwsze z nich, wykorzystywane są do obróbki metali o różnych parametrach, od stali hartowanej aż po lekkie aluminium. Ich nazwa związana jest z trzpieniem, który służy do mocowania narzędzia na frezarce. Poza nim mają spiralne ostra o różnych kątach dopasowanych do różnych prac.

Frezy palcowe to kolejne popularne narzędzia, które znajdują zastosowanie głównie we frezarkach pionowych. Charakteryzują się umiejscowieniem ostrzy zarówno po bokach, jak i na czole, dlatego doskonale sprawdzają się do realizowania nacięć czołowych i żłobień. Mogą być stosowane przy obróbce szerokiej grupy materiałów o różnych parametrach, w tym stali, miedzi, aluminium i grafitu. Występują w różnych rozmiarach i kształtach, co świadczy o ich uniwersalności.

Jakie jest zastosowanie różnych frezów?

Doskonale dostosowane do wielogodzinnej obróbki są frezy tarczowe. Ich budowa to ostrza na zewnętrznej krawędzi tarczy. Umożliwiają wykonywanie głębokich rowków. Frezy stożkowe pozwalają na tworzenie otworów, a także wykorzystywane są do grawerowania i dorabiania kluczy. We frezach walcowych ostrza umieszczane są na zewnętrznej stronie walca. Ze względu na dużą powierzchnię ich umiejscowienia doskonale nadają się do obróbki ciężkich metali.

Frezy w obrębie jednej kategorii poza kształtem różnią się również materiałem wykonania, dzięki temu mogą być wykorzystywane do obróbki szerokiej grupy metali. Cechą wspólną jest mocowanie. Większość z nich pasuje do frezarek różnego typu. W przypadku wątpliwości można zasięgnąć rady u specjalistów, na przykład w firmie Galika dystrybutora urządzeń do obróbki metali, i upewnić się, czy narzędzie danego producenta będzie pasowało do urządzenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy