Artykuł sponsorowany

Rodzaje form do wtryskiwania

Rodzaje form do wtryskiwania

Formy wtryskowe to precyzyjne elementy, które umożliwiają uzyskanie wiernego odwzorowania produkowanych seryjnie elementów. Są powszechnie wykorzystywane w branży spożywczej, elektronicznej lub motoryzacyjnej. Ich precyzyjne wykonanie sprawia, że sprawdzają się przez długi czas, znacznie usprawniając pracę. W jakich rodzajach występują?

Formy do wtryskiwania – jakie są rodzaje?

Formy wtryskowe dzieli się na dwie grupy (w zależności od rozwiązań układu wlewowego oraz ilości gniazd formujących) – gorącokanałowe oraz zimnokanałowe, a także jednogniazdowe i wielogniazdowe. Istnieją także formy, które posiadają pojedynczą płaszczyznę podziału oraz podwójną płaszczyznę podziału. Każdy z tych produktów posiada specyficzną konstrukcję, za pomocą której można wykonywać pojedyncze elementy, lub produkować je seryjnie. Formy zimnokanałowe wyróżniają się natomiast większą objętością wtrysku niezbędnego do wypełnienia formy i tworzą odpady w formie wlewaka. Formy do wtryskiwania gorącokanałowe są z kolei nieco droższe, ale pozwalają oszczędzić materiały, czas i ułatwiają zmianę koloru w przypadku sztucznych tworzyw.

Formy do wtryskiwania – gdzie kupić?

Formy wtryskowe stosowane są na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Mają wpływ na rozwój zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych. Poza tym sprawdzają się także w przemyśle maszynowym, budownictwie, medycynie, motoryzacji czy w przemyśle elektronicznym. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać pożądany element o danym kształcie, niezbędne jest precyzyjne wykonanie formy. Najlepiej jeśli popracują nad tym doświadczeni producenci form wtryskowych, którzy korzystają ze sprawdzonych technik produkcyjnych. Jednym z nich jest z pewnością przetwórstwo tworzyw sztucznych Inject Plast, które przygotowuje wcześniej dokładną analizę oraz projekt 3D. Na tej podstawie mogą stworzyć w pełni wydajną i funkcjonalną formę do wtryskiwania.

Formy do wtryskiwania – jakie wybrać?

Precyzyjnie dobrana forma do wtryskiwania pozwala udoskonalić proces przetwórstwa tworzyw syntetycznych. W efekcie procesy uplastyczniania tworzywa sztucznego i uzyskania wypraski przebiegają bez większych problemów. Precyzyjnie wykonana forma wpływa na wydajność realizowanego procesu produkcyjnego, a cały element odznacza się odpowiednim poziomem sztywności. Dzięki temu struktura jest wytrzymała i zaskakuje swoją żywotnością. Przy wyborze formy, warto jednak zastanowić się, jakie cele chce się osiągnąć w przyszłości i z jakimi zadaniami przyjdzie się danemu zakładowi mierzyć. Ostateczna decyzja powinna być jednak skonsultowana z doświadczonymi specjalistami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy