Profesjonalne metody obróbki metali kolorowych
Metale kolorowe, nazywane również metalami nieżelaznymi to obszerna kategoria materiałów, które znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach przemysłu. Dzięki swym unikalnym właściwościom mogą być wykorzystywane m.in. w produkcji elementów maszyn wykazującym odporność na działanie wilgoci czy substancji chemicznych. Metale te mogą być poddawane licznym metodom obróbki w celu nadania im odpowiednich kształtów i wymiarów.
Obróbka skrawaniem
To rodzaj obróbki ubytkowej, tzn. takiej, w której nadawanie elementom pożądanego kształtu i wymiarów odbywa się poprzez usunięcie naddatku – nadmiaru materiału. Do obróbki skrawaniem zaliczamy kilka metod, każda z nich znajduje charakterystyczne zastosowanie:
Przeczytaj również: Jak wygląda proces obróbki skrawaniem CNC?
- frezowanie – polega na obróbce powierzchni materiału przy pomocy obrotowego ostrza, nazywanego frezem. Obrabiany element jest jednocześnie wprawiany w ruch posuwisty względem ostrza. W zależności od kierunku posuwu materiału oraz obrotu ostrza można mówić o frezowaniu współbieżnym i przeciwbieżnym;
- toczenie – polega na wprawieniu elementu w szybki ruch obrotowy przy jednoczesnym przyłożeniu do danej jego powierzchni (zewnętrznej lub wewnętrznej) ostrego noża tokarskiego. Metoda ta umożliwia obróbkę takich figur jak walce, tuleje, kule, stożki;
- wiercenie – dzięki tej metodzie możliwe jest wykonanie otworów, np. w celu montażu do innego elementu,
- gwintowanie – umożliwia nacięcie zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni figury obrotowej na kształt gwintu.
Obróbka skrawaniem na masową skalę wykonywana jest przy użyciu nowoczesnych maszyn CNC, pracujących w oparciu o sterowanie przez zaawansowany mikrokomputer. Do obróbki pojedynczych egzemplarzy zazwyczaj stosuje się obrabiarki sterowane ręcznie. Rozróżnienie to ma przede wszystkim ekonomiczne znaczenie – obróbka konwencjonalna jest opłacalna przy produkcji unikatowych elementów, gdyż nie ma potrzeby tworzenia cyfrowego projektu niezbędnego do obsługi obrabiarki CNC. Przy większych seriach koszt wykonania projektu jest rozkładany na wiele identycznych elementów.
Przeczytaj również: Na czym polega obróbka metali skrawaniem?
Zarówno obróbkę CNC, jak i konwencjonalną znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.
Pozostałe metody obróbki
Metale nieżelazne, podobnie jak żelazo i jego stopy (przede wszystkim stal) są podatne również na inne metody obróbki. Możliwe jest między innymi ich spawanie metodami MIG/MAG czy TIG, a także obróbka plastyczna, polegająca na formowaniu materiału poprzez nacisk przekraczający ich granicę plastyczności. Do obróbki plastycznej zalicza się np. walcowanie, gięcie, ciągnięcie, wykorzystywane w produkcji blach, prętów czy drutów.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na obróbkę skrawaniem metali?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana