Artykuł sponsorowany

Porównanie systemów CAM i CAD

Porównanie systemów CAM i CAD

Zaawansowana obróbka metalu odbywa się zwykle przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń CNC, a więc sterowanych komputerowo takich jak m.in. tokarki, frezerki lub elektrodrążarki. Do ich pracy niezbędne jest przygotowanie plików w postaci cyfrowej, które będą zawierały szczegółowe dane na temat wytwarzanego detalu i planowanego procesu technologicznego. Nie będzie to możliwe bez użycia właściwie dobranego oprogramowania.

 

Czym jest oprogramowanie CAD?

 

Korzystanie z maszyny CNC wiąże się z koniecznością wykorzystania programów pozwalających na projektowanie CAD i CAM, a więc na przygotowanie samego detalu oraz „rozpisania” kolejnych kroków umożliwiających jego uzyskanie przy użyciu określonego urządzenia. W przypadku programów CAD w grę wchodzi tworzenie cyfrowego modelu gotowego wyrobu. Zawiera on wszystkie informacje na temat ukształtowania powierzchni oraz wymiarów poszczególnych części, będąc swoistym „przestrzennym rysunkiem technicznym”. Dane są zapisywane w specjalnie tworzonym pliku, który następnie może stanowić podstawę do testowania cyfrowego modelu pod względem najważniejszych cech wytrzymałościowych, a finalnie posłużyć do przygotowania prototypu i wdrożenia do produkcji.

 

Do czego służy oprogramowanie CAM?

 

Pliki uzyskane za pomocą programów CAD muszą być dostosowane do potrzeb wykorzystywanych przy produkcji poszczególnych elementów urządzeń. W tym celu używa się oprogramowania typu CAM. Na podstawie pliku CAD tworzy ono dokładny program obróbki, który obejmuje wszystkie jej etapy oraz parametry pracy. Będzie to określenie rodzajów kolejno używanych narzędzi, a także przygotowanie danych o ich prędkości – zależnie od typu obróbki może to być prędkość obrotowa oraz tempo przemieszczania się. Równie ważne okaże się zaprogramowanie ścieżek, po jakich będą się przemieszczać poszczególne narzędzia względem przedmiotu obrabianego. W razie, gdyby konieczne okazało się użycie wielu rodzajów narzędzi, program pomaga w ich wyborze i ustalaniu kolejności, tak by uzyskać najlepszą możliwą jakość, wymaganą dokładność oraz jak najkrótszy czas obróbki.

Zarówno modele cyfrowe uzyskane dzięki programom CAD, jak i programy CAM sterujące konkretnymi maszynami mogą być wykorzystywane wielokrotnie, a w razie potrzeby modyfikowane. Wygenerowaniem plików CAD/CAM można zająć się we własnym zakresie jeszcze przed zleceniem obróbki, istnieje jednak również opcja wykonania potrzebnych prac przez specjalizującą się w tym firmę np. Metalton, mającą w ofercie m.in. przygotowywanie narzędzi specjalistycznych, form oraz tłoczenie na prasach, jak również pomiary 3D i usługową obróbkę metali.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy