Porównanie sprężyn zwojowych i niezwojowych

Sprężyna to jeden z cudownych wynalazków ludzkości – na ciągu tysięcy lat dzięki temu niepozornemu elementowi udało się stworzyć wiele różnych wynalazków. Za pierwszą sprężynę uznawany jest łuk, który obecnie kwalifikuje się do kategorii sprężyn niezwojowych. Łuk powstał w czasach prehistorycznych, ale na przestrzeni kolejnych epok pojawiły się zupełnie inne konstrukcje.
Od łuku do sprężyny zwojowej
Zasada działania sprężyny została wykorzystana po raz pierwszy wiele tysięcy lat temu. To właśnie łuk uchodzi za prototyp współcześnie znanych sprężyn. W łuku występuje bowiem nagłe wyładowanie nagromadzonej energii mechanicznej — tak samo, jak w sprężynie. Dopiero około 1500 roku sprężyna przyjęła postać spiralnej postaci – wówczas wykorzystywano ją do budowy zegarów, w późniejszych latach także resorów. Ze sprężyny spiralnej rozwinęła się sprężyna śrubowa a dopiero później powstała tapicerska.
A zatem podstawową różnicą pomiędzy sprężynami zwojowymi a niezwojowymi jest ich budowa – charakterystyczny spiralny kształt sprężyny zwojowej w niczym nie przypomina łuku, jaki zaczęto wykorzystywać wiele tysięcy lat temu. Podobieństwo tkwi jednak w schemacie działania – zarówno łuki, jak i sprężyny magazynują, a następnie oddają energię. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów sprężyn zwojowych, o czym świadczy asortyment firmy WIMET, która jest renomowanym producentem sprężyn.
Różne kształty sprężyn
Sprężyny w kształcie stożkowym lub cylindrycznym to sprężyny naciągowe – w trakcie pracy rozciągają się, a na ich końcach znajdują się specjalne zaczepy montażowe. Są powszechnie wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach przemysłu, na przykład do produkcji mebli i samochodów. Nieco bardziej regularnym kształtem charakteryzują się sprężyny naciskowe, które są równoległe w stosunku do oddziałujących sił. Dlatego stanowią element systemów amortyzacji.
Z kolei sprężyny, które przenoszą siły pod różnymi katami to sprężyny skrętne, które z wyglądu przypominają nieco agrafkę. Warto wspomnieć także o sprężynach kształtowych, dla których charakterystyczne jest przybieranie różnych nietypowych form, co dzieje się na skutek przenoszenia energii w różnych kierunkach.
Kształt i wymiar sprężyny odgrywają bardzo ważną rolę w kontekście amortyzowania wibracji i uderzeń oraz możliwości równomiernego rozkładania obciążeń, a także przy mocowaniu i łączeniu ze sobą rozmaitych elementów. Warto podkreślić, że sprężyny powstają zarówno z drutu o przekroju okrągłym, jak i cienkiej blachy czy też taśmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dom-Met Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Małgorzata Skałka
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. małopolskie32-040 Świątniki Górne, Sportowa 19
-
Stam Andrzej Murzacz. Wyroby hutnicze
Hutnictwo - wyroby woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Cicha 5
-
Unitube Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Stal, wyroby stalowe woj. opolskie47-120 Zawadzkie, Lubliniecka 7a