Podział nakrętek ze względu na kształt

Chociaż wszystkie nakrętki pełnią tę samą funkcję, to mogą bardzo różnić się pomiędzy sobą. Najpopularniejsze są te o klasycznym, sześciokątnym kształcie, ale na rynku dostępne są również nakrętki kołnierzowe, kołpakowe czy motylkowe. Ich wyspecjalizowane kształty sprawiają, że dany typ nakrętki sprawdza się najlepiej w bardzo konkretnych warunkach.
Nakrętki to elementy połączeń śrubowych o postaci zbliżonej do pierścienia z gwintem naciętym na całej długości otworu. Gwint ten umożliwia wkręcenie nakrętki na śrubę, dzięki czemu powstaje stabilne połączenie scalanych elementów. Nie jest jednak tak, że wszystkie nakrętki wyglądają jak identyczne pierścienie. Poszczególne rodzaje nakrętek różnią się nie tylko rozmiarami czy materiałem, z jakiego je wyprodukowano.
– Wbrew pozorom, nakrętki stanowią bardzo szeroką grupę produktów, dostosowanych do wykorzystywania w odmiennych warunkach, przy różnych obciążeniach albo na przykład drganiach wywołanych pracą maszyny – wyjaśnia przedstawiciel firmy Logis, producenta i dystrybutora wyrobów śrubowych.
Rodzaje nakrętek
Nakrętkami, które spotykamy najczęściej, są te o sześciokątnym kształcie. Cechuje je uniwersalność, estetyczny wygląd oraz stosunkowo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jednak nie w każdych warunkach klasyczne nakrętki sześciokątne DIN 943 okażą się najlepszą opcją. Dlatego produkuje się również nakrętki o innych kształtach. Warto wspomnieć przede wszystkim o:
- nakrętkach motylkowych DIN 315 – wykorzystywanych tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a potrzebny jest pewny chwyt i mocny docisk, tworzący bardzo stabilne połączenie, zatem używanych często przy produkcji mebli,
- nakrętkach kołpakowych DIN 1587 – stanowiących doskonałe zabezpieczenie przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi i cenionych za wygląd, wykorzystywanych w motoryzacji i do tworzenia konstrukcji stalowych i drewnianych, narażonych na kaprysy pogody,
- nakrętkach kołnierzowych DIN 6923 – zapewniających najlepsze zabezpieczenie przed samoczynnym odkręcaniem się śrub tam, gdzie narażone są na szczególne obciążenia i drganie, a zatem w różnego rodzaju maszynach i pojazdach,
- nakrętkach z uchem DIN 582 – wykorzystywanych powszechnie w branży transportowej, przy łączeniu elementów lawet, naczep i kontenerów, ale znajdujących zastosowanie również w przemyśle maszynowym.
Niezależnie więc od tego, w jakich warunkach nakrętki spełniać mają swoją rolę, na pewno znajdziemy taki ich rodzaj, który sprosta wyzwaniom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sakostal Spółka cywilna Tomasz Kostrzewski, Michał Saski
Stal, wyroby stalowe woj. łódzkie91-134 Łódź, Rojna 84 a
-
PPHU Głowacki i Spółka s.c.
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Warneńska 17
-
Dom-Met Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Małgorzata Skałka
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. małopolskie32-040 Świątniki Górne, Sportowa 19
-
Jacek Boron Handelsvertretung für Edelstahlprodukte
Metalowe artykuły woj. śląskie41-940 Piekary Śląskie, Targowa 10/1 lok. 1