Materiał Partnera

Narzędzia skrawające do metalu. Przegląd rozwiązań

Narzędzia skrawające do metalu. Przegląd rozwiązań

Skrawanie metalu to jedna z często spotykanych w procesach produkcyjnych czynności. Jest ona niezbędna na drodze do ukształtowania żądanej formy, rozmiaru i powierzchni obrabianego elementu. Do precyzyjnej obróbki istnieje jednak wiele urządzeń i rozwiązań, które można z powodzeniem dostosować do oczekiwanych efektów, rodzaju materiału, a także typu prac. Jakie wyróżniamy więc narzędzia skrawające do metalu? Sprawdźmy.

Na czym polega skrawanie metalu?

Obróbka skrawaniem polega na precyzyjnym kształtowaniu metalowych elementów. Pozwala uzyskać szybkie efekty, a jednocześnie bardzo zróżnicowane detale nawet w przypadku trudnych materiałów czy części o skomplikowanym kształcie. Skrawanie to rodzaj obróbki ubytkowej, która opiera się na usuwaniu naddatku – elementu odpadowego. Urządzenie skrawające przy pomocy swoich ostrzy ścina z elementu wióry, nadając mu pożądany kształt. Proces ten można podzielić na 3 etapy:

  • obróbka wstępna (przygotowanie odpowiedniego fragmentu materiału),
  • obróbka kształtująca (uzyskanie kształtu jak najbardziej zbliżonego do docelowego),
  • obróbka wykończeniowa (uzyskanie dokładnych wymiarów, kształtu i chropowatości).

Podział narzędzi skrawających do metalu

Narzędzia skrawające do metalu dzieli się, uwzględniając różne kryteria. Są one bowiem dostosowywane do prac realizowanych w danym zakładzie przemysłowych. Klasyfikację narzędzi można podzielić ze względu na:

  • rodzaj napędu wykorzystywanego w maszynie,
  • zastosowanie (uniwersalne lub specjalne),
  • sposób i rodzaj obróbki oraz kształtowania powierzchni,
  • kształt, rodzaj i materiał obrabianego elementu.

Zastosowanie narzędzi skrawających jest niezwykle szerokie, a wiele urządzeń jest wielofunkcyjnych, dzięki czemu mogą służyć do realizacji zróżnicowanych czynności produkcyjnych.

Rodzaje dostępnych rozwiązań

Firmy zajmujące się produkcją obrabiarek do metalu, takie jak Jazon zapewniają dostęp do niezwykle szerokiej oferty urządzeń i narzędzi skrawających. Do najczęściej wykorzystywanych należy zaliczyć tokarki CNC, tokarki CNC wzdłużne, karuzelowe oraz uniwersalne – wszystkie cechują się dużą automatyzacją.

Służą one do skrawania m.in. powierzchni wałków, kuli, stożków oraz gwintów. Duży wybór maszyn pozwala dostosować sprzęt do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki pracy danego zakładu. Dobrze dopasowana maszyna pozwala na zwiększenie efektywności, wydajności i precyzji prac przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu trwania obróbki, a co za tym idzie – optymalizację kosztów produkcyjnych.

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy