Materiał Partnera

Najważniejsze zasady BHP przy obróbce metali

Najważniejsze zasady BHP przy obróbce metali

Procesy związane z obróbką metali niejednokrotnie wymagają użycia maszyn o dużej sile nacisku, ostrych narzędzi, wiązek laserowych oraz innych urządzeń, które pozwalają na zmianę kształtu czy właściwości materiału. Jednak należy pamiętać, że wykorzystywanie takich sprzętów bez zachowania odpowiednich procedur może się wiązać z ryzykiem doznania uszczerbku na zdrowiu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady BHP przy obróbce metali.

Obróbka metali – na czym polega?

Chcąc uzyskać odpowiedni kształt, rozmiar czy właściwości metalu, poddaje się go różnym metodom obróbki. W ten sposób można uzyskać materiał odpowiedni do zastosowania w przemyśle budowlanym, produkcyjnym czy motoryzacyjnym. W zależności od rodzaju metalu oraz potrzeb związanych z nim wyróżnia się rodzaje obróbki:

  • mechaniczna – wykorzystuje się przy niej narzędzia, które umożliwiają zmianę kształtu czy rozmiaru obrabianego materiału za pomocą cięcia, skrawania lub gięcia.

  • termiczna – polega na wykorzystaniu wysokiej temperatury, pozwalającej na zmianę kształtu elementu czy uzyskanie nowych właściwości,

  • chemiczna – przez aplikacje specjalnych preparatów, zachodzi reakcja wpływająca na cechy metalu.

Warto wiedzieć, że te rodzaje obróbki metali mogą się mieszać. Wtedy proces zakłada np. wykorzystanie zarówno narzędzi mechanicznych, jak i tych emitujących wysoką temperaturę. Dany rodzaj metody powinien być dobrany zgodnie z właściwościami materiału. Wykonywaniem usług związanych z obróbką metali zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak BEGO-STAL.

Zasady BHP przy obróbce metali – o czym należy pamiętać?

To istotne, aby pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy przy obróbce metali. Wśród najważniejszych zasad BHP, które należy przestrzegać, można wymienić:

  • upewnienie się, że używany sprzęt jest sprawny

Zanim możliwe będzie przystąpienie do obróbki metalu, należy sprawdzić stan techniczny używanych narzędzi maszyn. Warto także pamiętać, aby wszystkie niezbędne osłony bezpieczeństwa były założone.

  • dopuszczenie do pracy odpowiednio przeszkolonych osób

Pracownik przystępujący do pracy musi być zaznajomiony zarówno z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, jak i obsługą maszyny lub narzędzi.

  • noszenie niezbędnej odzieży ochronnej

W zależności od tego, czy używana jest maszyna skrawająca, prasa, laser czy wytrawianie kwasem metalu – niezbędne jest założenie odpowiedniej odzieży ochronnej, nakrycia głowy, maski czy obuwia.

Dzięki zachowaniu zasad BHP ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu przy obróbce metali jest zminimalizowane.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy