Na czym polega proces elektrochemicznego polerowania aluminium i jaki daje efekt?

Elektrochemiczne polerowanie aluminium jest dość zaawansowanym procesem. Jego celem jest doprowadzenie przedmiotu o dowolnym kształcie do wysokiego połysku. Elektropolerowanie przeprowadza się w kąpieli galwanicznej, w której cała powierzchnia detalu uzyskuje jednolity połysk. Metoda ta jest znacznie wydajniejsza i wygodniejsza niż zastosowanie maszyn polerujących lub polerowanie ręczne. Co warto wiedzieć o elektrochemicznym polerowaniu aluminium?
Wytłumaczenie procesu i jego zastosowanie
Proces polerowania elektrochemicznego wykorzystuje działanie zjawiska elektrolizy i procesów elektrodowych. Prąd elektryczny przepływając przez elektrolit, powoduje zakłócenie stanu równowagi i powstanie polaryzacji elektrod. Elektropolerowanie jest zabiegiem niezwykle delikatnym w stosunku do obrabianego detalu. Specyfika procesu polega bowiem na tym, że rozpuszczeniu w elektrolicie podlegają wyłącznie te fragmenty powierzchni wyrobu, które są wyniesione ponad średnią w skali mikroskopowej. Elektropolerowanie nie narusza makroskopowej struktury powierzchni. Zachowaniu ulegają wszystkie, nawet bardzo subtelne elementy detalu, natomiast w skali mikroskopowej powierzchnia ulega wygładzeniu i wybłyszczeniu.
Oczywiście sam proces jest bardziej skomplikowany i wymaga stałego kontrolowania napięcia prądu oraz gęstości anodowej, dobrania odpowiednio elektrolitu i temperatury.
Polerowanie elektrochemiczne zostało poznane w latach 20. ubiegłego wieku i od tego czasu jest wykorzystywane w wielu przypadkach. Przede wszystkim pozwala ono na uzyskanie efektu lustra na aluminiowych powierzchniach. Co więcej, ze względu na sam proces możliwe jest polerowanie seryjne przedmiotów o niestandardowym kształcie, których polerowanie mechaniczne byłoby nieopłacalne.
Elektrochemicznym polerowaniem aluminium zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak Anodal.
Gdzie można wykorzystać elektrochemiczne polerowanie aluminium?
Elektropolerowanie jest często wykorzystywane w branżach specjalistycznych, dlatego często można spotkać się z nim w: przemyśle samochodowym, obróbce elementów kabin prysznicowych, tworzeniu opakowań kosmetyków, przygotowywaniu odbłyśników lamp i elektroniki, seryjnym nabłyszczaniu elementów meblowych, polerowaniu części obudów elektronicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Obróbki Skrawaniem Ślusarstwo Kamieński Wieczysław
Metale - obróbka, maszyny woj. podlaskie15-548 Białystok, Kujawska 80