Na czym polega cięcie wodą?
Cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji obróbkowych, ponieważ pozwala zarówno na przygotowanie materiału do dalszych procesów technologicznych, jak i jest stosowane na etapie dopasowywania geometrii wyrobu do konkretnej aplikacji czy w czasie jego ostatecznego wykańczania. Szczególne znaczenie ma jednak wykorzystywana przy nim metoda, ponieważ przesądza o podstawowych parametrach, z jakimi może być zrealizowane to zadanie.
Technologie cięcia – cięcie wodą
Cięcie może być wykonywane na różne sposoby w zależności od charakterystyki konkretnego materiału – jego struktury, twardości czy grubości, a także oczekiwań co do osiągniętych rezultatów w tym dokładności, strat materiału oraz jakości uzyskanych powierzchni. Wśród najczęściej stosowanych metod szczególną popularnością cieszy się cięcie mechaniczne. Wiąże się ono z posługiwaniem się krawędziami tnącymi o większej twardości niż obrabiany materiał i jest używane np. przy korzystaniu z wykrojników, ale też rozmaitych typów pił – taśmowych czy tarczowych. Powszechne jest cięcie termiczne, polegające na podgrzewaniu i upłynnianiu materiału, jego spalaniu lub odparowaniu. Do tej kategorii zalicza się m.in. cięcie plazmowe i cięcie laserowe. Popularną opcją jest cięcie z wykorzystaniem skrawania np. podczas frezowania, gdy materiał jest odspajany w postaci wiórów. Pokrewną techniką jest obróbka strumieniowo-ścierna, określana jako cięcie strumieniem wody. W Nadarzynie i okolicach jest ono wykonywane przez firmę CPC. Technika ta sprawdza się przy wielu materiałach o różnych właściwościach – kamieniu naturalnym oraz syntetycznym, betonie, ceramice, w tym płytkach gresowych i terakocie, a także drewnie, metalach, a więc różnych gatunkach stali, stopach miedzi, aluminium, jak również innych metalach nieżelaznych.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie blach nierdzewnych?
Jak wygląda cięcie wodą?
Cięcie wodą wiąże się z podawaniem jej pod wysokim ciśnieniem i takie kształtowanie strumienia, by miał on stosunkowo małą średnicę. Energia kinetyczna cząstek wody staje się wówczas na tyle duża, że jest w stanie mechanicznie odspajać cięty materiał. W przypadku substancji o znacznej twardości wraz z wodą podawane jest rozdrobnione ścierniwo, które mechanicznie oddziałuje na przecinaną powierzchnię. Centrum Precyzyjnego Cięcia z Nadarzyna zajmuje się przecinaniem materiałów oraz ich wycinaniem z użyciem strumienia wody.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety technologii cięcia strumieniem wody
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana