Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę, dobierają nakrętki do śrub?

Na co zwracać uwagę, dobierają nakrętki do śrub?

Nakrętka to obok śruby i podkładki kluczowy element złącza śrubowego, wpływający na jego stabilność. Odpowiednie dobranie nakrętki do śruby jest kluczowe – liczy się przede wszystkim rozmiar, klasa wytrzymałości oraz materiał, z jakiego powstały poszczególne elementy. Śruba w połączeniu może być narażona na drgania i naprężenia, a rolą nakrętki jest właśnie ochrona jej przed poluzowaniem czy też zniszczeniem.

Rodzaje nakrętek

Najpopularniejszym typem nakrętek są nakrętki sześciokątne, które mają kształt przypominający walec otoczony kołnierzem w formie sześcioboku. Nakrętki sześciokątne występują z gwintem metrycznym, drobnozwojowym i lewozwojowym. Oprócz tego wyróżnia się nakrętki oczkowe, których nazwa pochodzi od charakterystycznego oczka, dzięki któremu mogą pełnić funkcję uchwytu. Innym rodzajem nakrętek są nakrętki motylkowe ze skrzydełkami ułatwiającymi ich wkręcanie i wykręcanie w sposób ręczny. Wyróżnia się także nakrętki kołpakowe, które stosuje się głównie w branży motoryzacyjnej. Praktycznie każdy rodzaj nakrętki można kupić w sklepie internetowym Śrubynakrętki.pl należącym do firmy MIX-MET. W razie wątpliwości dotyczących doboru odpowiedniej nakrętki można skorzystać z porady fachowców.

Dobieramy nakrętkę do śruby

Najłatwiejszym sposobem dopasowania śruby do nakrętki jest zakup gotowego zestawu. W każdym innym przypadku należy dokładnie dobrać parametry połączenia śrubowego. Najważniejsza kwestia to oczywiście rozmiar, czyli średnica i skok gwintu śruby i nakrętki. W tym przypadku warto skorzystać z tabel, jakie udostępniają producenci śrub – kluczowy będzie parametr M, który musi być taki sam dla śruby i nakrętki.

Nie bez znaczenia pozostaje także jakość materiału, z jakiego powstała nakrętka. W środowiskach wilgotnych lub w miejscach wyeksponowanych na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych powinno się stosować nakrętki ze stali nierdzewnej, które nie są podatne na korozje. Niskiej jakości materiał niesie ryzyko zerwania połączenia, dlatego zawsze należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie pracować. Stal nierdzewna, kwasoodporna i dodatkowa powłoka z ocynku to gwarancja trwałości zestawu.

Kolejna kwestia to klasa wytrzymałości – jeśli nakrętki będą wykazywać gorsze parametry od śruby, to całość połączenia śrubowego obniży się, co wpłynie na solidność konstrukcji. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie trwalszych nakrętek w porównaniu do śrub. A zatem stosując śrubę 10.9, należy wybrać nakrętkę o tych samych lub wyższych właściwościach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy