Materiał Partnera

Kiedy pokryć dach blachodachówką?

Kiedy pokryć dach blachodachówką?

Pokrycie dachowe jest elementem konstrukcyjnym, które wymaga odpowiedniego wykonania. Raz przygotowane powinno służyć przez szereg kolejnych lat, bez obaw o wystąpienie uszkodzeń. Nie tylko odpowiedni materiał, ale również sposób wykonania ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Popularnym rozwiązaniem jest krycie dachu przy zastosowaniu blachodachówki. Sprawdź, kiedy sprawdza się taka opcja.

Blachodachówka – dobry pomysł na pokrycie dachu

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachów. Elementy wykonane z blachy wyróżniają charakterystyczne przetłoczenia. Co ciekawe, jeszcze kilkanaście lat temu blachodachówkę stosowano wyłącznie do pokrycia dachów obiektów produkcyjnych. Obecnie często spotyka się ją w przypadku domów jednorodzinnych. Specjaliści z takich firm jak DACHY PIMAR Sp. z o.o. zauważają, że najlepiej sprawdzają się w jednym i drugim przypadku te produkty, które są obustronne ocynkowanie. 

Kiedy warto zdecydować się na pokrycie dachu blachodachówką?

Blachodachówka to materiał, który jest ceniony za wiele parametrów technicznych, jakie go wyróżniają. Jest to przede wszystkim:

  • lekkość,

  • trwałość.

Zależnie od wybranego typu blachodachówki, może ona ważyć od 2 do 8 kilogramów na m2. Dodatkowo cechuje ją również bardzo niska nasiąkliwość. W praktyce oznacza to, że materiał nie pochłania wilgoci, a dzięki temu nie zwiększa swojej masy. Można więc wykorzystać ją na starszych konstrukcjach dachowych, bez zbędnego obciążania więźby dachowej. Istotną zaletą tego materiału jest również jego trwałość. Inwestycja w blachodachówkę pozwala cieszyć się nią przez kolejne 20-30 lat. Jest ona odporna na działanie skrajnie niskich oraz wysokich temperatur, jak również silnych opadów deszczu, śniegu, a nawet gradu. 

Blachodachówka jest często wybierana również ze względu na swoje walory estetyczne. Materiał wygląda bardzo podobnie jak dachówka ceramiczna. Warto jednak zauważyć, że jest nawet kilka razy tańszy, co przekłada się na spore oszczędności – nawet w przypadku małego domu.

Czy blachodachówka sprawdzi się na każdym dachu?

Blachodachówka jest dobrym rozwiązaniem w przypadku różnych dachów. Najlepiej sprawdza się jednak na prostych konstrukcjach. Znika wówczas problem związany z koniecznością ich wzmacniania czy docinania materiału. Można także wykorzystać ją dla dachów lekko pochyłych – te mają zwykle nachylenie od 9° do 85°. Przed podjęciem decyzji związanej z wyborem pokrycia warto natomiast skorzystać z porady specjalisty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy