Materiał Partnera

Jakie zastosowanie mają centra obróbkowe CNC?

Jakie zastosowanie mają centra obróbkowe CNC?

Centrum obróbkowe CNC to maszyna, dzięki której możliwe jest szybkie i precyzyjne wytwarzanie skomplikowanych elementów. Zaawansowane urządzenia CNC nie wymagają ręcznej zmiany narzędzia obróbczego, a więc nie są konieczne przerwy technologiczne. Maszyna sama dobiera odpowiedni w danym momencie osprzęt i realizuje prace zgodnie z zaprogramowanym projektem. Oznacza to przyspieszenie i usprawnienie całego procesu produkcji.

Wielofunkcyjne centra obróbkowe CNC. Co warto o nich wiedzieć?

Mówiąc najprościej, mianem centrów obróbkowych CNC określane są maszyny łączące w sobie funkcje kilku innych urządzeń, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie nawet skomplikowanych detali z użyciem jednej maszyny. Centra obróbkowe CNC mogą ciąć, frezować, wiercić i gwintować, a operator nie musi wymieniać końcówek, które dostosowywane są automatycznie do aktualnie wykonywanych zadań. Pozostaje to nie bez znaczenia dla czasu produkcji oraz wydajności i kosztów pracy.

Zaletą nowoczesnych centrów obróbkowych CNC jest możliwość ciągłej pracy, a więc urządzenia te sprawdzają się także w produkcji seryjnej. Sterowanie komputerowe pozwala na dowolne zaprogramowanie pracy urządzenia i realizacje różnych projektów – pracę maszyny nadzorują sterowniki, a operator pełniący nadzór nad procesem może wczytywać i edytować różne programy obróbki, śledzić postępy prac oraz w razie konieczności dokonywać korekty.

Zalety i zastosowanie centrów obróbkowych CNC

Centra obróbkowe CNC wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu i są niezastąpione przy produkcji detali o skomplikowanych kształtach. Dzięki zastosowaniu wielofunkcyjnych maszyn CNC czas produkcji zostaje skrócony, co przekłada się na oszczędności finansowe i wydajność pracy zakładu.

Dystrybutorem nowoczesnych centrów obróbkowych CNC jest LGF CNC Maszyny. W asortymencie firmy dostępne są kilku osiowe maszyny z obróbką indeksowaną lub ciągłą. Przykładowo w pięcioosiowej frezarce do pracy ciągłej wszystkie osie mogą poruszać się jednocześnie. W maszynie znajdują się dwie osie robocze i trzy liniowe.

Centra obróbkowe CNC mogą pracować z różnymi materiałami, czyli drewnem, kompozytem, stalą, aluminium i tworzywami sztucznymi. Możliwość skonfigurowania cyklu produkcyjnego do konkretnych wymagań projektowych pozwala wywiązać się ze ściśle określonych norm. Co więcej, automatyczna zmiana narzędzi niweluje ryzyko błędów, jakie mogą pojawić się przy ręcznym ustawianiu. Wysoka automatyzacja oznacza oszczędność czasu przy konfiguracji maszyny.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy