Materiał Partnera

Jakie techniki sprawdzają się w obróbce kół zębatych?

Jakie techniki sprawdzają się w obróbce kół zębatych?

Proces wytwarzania kół zębatych powinien być prowadzony w jak najbardziej efekty sposób. Obrabiany przedmiot, realizowane procesy produkcyjne oraz wielkość partii przesądzają o wyborze narzędzi orz metod obróbki kół zębatych. Podejmowane czynności mają miejsce przed utwardzeniem. Są one ważne, gdyż toczenie twardych przedmiotów jest dzięki nim łatwiejsze. Dowiedz się, jakie metody stosuje się obecnie do produkcji kół zębatych!

 

Popularne metody obróbki kół zębatych

Innowacyjne rozwiązania i technologie skrawania wpływają na zmiany w sektorze produkcji kół zębatych. Jedną z popularniejszych metod jest frezowanie. Jest ona techniką oparta na stosowaniu specjalnych narzędzi, wyposażonych w ostrza. Obrabiają one materiał poprzez wykonywanie ruchu obrotowego lub posuwistego. Jest to ważne z uwagi na fakt, iż odpowiednie koła zębate są nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń, w których są montowane. Niewłaściwe ich wykonanie przyczynia się do nieprawidłowego działania, a nawet uszkodzenia.

Wśród wielu metod frezowania kół zębatych można wymienić przede wszystkim techniki obwiedniową, kształtową oraz kopiową. Wszystkie one sprawdzają się w przypadku różnych rodzajów kół zębatych.

 

Dłutowanie i przeciąganie kół zębatych

Koła zębate są również obrabiane dzięki specjalnym głowicom, stosowanym w obrabiarkach CNC. Jak wskazują specjaliści Zakładów Mechanicznych GLIMAG S.A., jest to metoda czasochłonna z uwagi na fakt, iż narzędzie wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne. Tylko pierwszy z nich jest ruchem roboczym, który usuwa materiał. Zwykle zatem metoda ta stosowana w produkcji na mniejszą skalę, wręcz jednostkowej.

Dłutowanie opiera się na stosowaniu narzędzi o liczbie zębów równej liczbie wrębów koła. Wówczas bowiem zwiększa się wydajność tej techniki. Musi tu być jednak zastosowana specjalna dłutownica.

Produkcja seryjna kół może być realizowano z wykorzystaniem metody przeciągania. Obróbka realizowana jest w tym przypadku w dwóch suwach, pierwszym wstępnym oraz drugim wykańczającym. Przeciągacz do obróbki wykańczającej nie stanowi narzędzia monolitycznego. Jego poszczególne poziomy są oddzielnymi pierścieniami. Sprawi to, że możliwa jest wymiana uszkodzonych elementów, jedna konieczne jest wcześniejsze precyzyjne ustawienie pierścieni.

Współczesne obrabiarki CNC używane są do obróbki kształtowej, dłutowania, wiórkowania, szlifowania i obróbki obwiedniowej. Mimo tego, że wykorzystują one klasyczne metody, mają większe zdolności wytwórcze. W każdej z nich ważne jest zachowanie właściwych parametrów oraz zadbanie o bezpieczeństwo.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy