Artykuł sponsorowany

Jakie noże stosuje się w gilotynach i nożycach gilotynowych do cięcia blach?

Jakie noże stosuje się w gilotynach i nożycach gilotynowych do cięcia blach?

Obróbka mechaniczna pozwala odpowiednio kształtować metalowe elementy i detale. Jednym z częściej wykonywanych procesów jest cięcie blach na wymiar za pomocą nożyc gilotynowych lub gilotyn do blach uzbrojonych w ostre noże. Umożliwiają one precyzyjne cięcie nawet kilku arkuszy blach naraz. Przeczytaj, czym charakteryzują się noże do gilotyn.

Czym są gilotyny i nożyce do cięcia arkuszy blach?

Zarówno gilotyny, jak i nożyce gilotynowe umożliwiają przecinanie arkuszy blach za pomocą specjalnych noży opuszczanych podczas procesu cięcia. Mechaniczna gilotyna wyposażona jest w stół, na którym układa się materiał. Regulacja wymiaru następuje poprzez odpowiednie ustawienie ograniczników tylnych, a materiał przytrzymywany jest belką ostrza. Proces cięcia następuje poprzez opadanie mimośrodowo lub hydraulicznie napędzanego ramienia, które wyposażone jest w ostre hartowane noże. Dzięki odpowiedniej sile przekazywanej na krawędź tnąca następuje rozdzielenie materiału. Natomiast nożyce do cięcia, mimo że przystosowane są również do przecinania arkuszy blach, są urządzeniami prostszymi w budowie i działaniu. Są to gilotyny ręczne, stosowane do cięcia blach o małej grubości do 1,15 mm i 1500 mm długości cięcia. Więcej informacji na temat gilotyn znaleźć można na stronie internetowej Zakładu Wielobranżowego MIX z miejscowości Gola koło Bralina w Wielkopolsce, który sprzedaje szlifowane i hartowane noże do gilotyn oraz wykonuje usługę dorabiania i ostrzenia noży gilotynowych.

 Noże do gilotynowego cięcia blach

Gilotyny i nożyce gilotynowe umożliwiają długie i proste cięcie arkusza blach. Cięcie odbywa się w 3 fazach – sprężysto-plastycznej, płynięcia i zerwania. Poprzez wytworzenie na materiale stanu naprężenia następuje jego pęknięcie, a tym samym przecięcie. Noże gilotynowe muszą wykazywać się wyjątkowymi cechami. Swym kształtem przypominają duże płaskowniki, w których wykonano otwory służące do mocowania w maszynie. Dolna krawędź ma odpowiednio zaostrzone ostrze, które ustawione jest, w zależności od rodzaju ciętego materiału, pod kątem zbliżonym do 90°. W dużych gilotynach, przystosowanych do długich cięć noże składają się z kilku segmentów. Wykonane muszą być z odpornych na ścierane i twardych stopów stalowych, najczęściej z najwyższej jakości stali narzędziowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy