Materiał Partnera

Jak zaprojektować zaplecze niewielkiego baru gastronomicznego?

Jak zaprojektować zaplecze niewielkiego baru gastronomicznego?

Niezależnie od tego, czy lokal gastronomiczny jest dużą restauracją, czy niewielkim barem, jego zaplecze warto zaprojektować w taki sposób, by było maksymalnie ergonomiczne. Tylko wówczas przygotowywanie oraz wydawanie posiłków będzie przebiegało sprawnie, szybko i wygodnie. Podpowiadamy, jak zaprojektować zaplecze niewielkiego baru gastronomicznego.

Najważniejsze zasady projektowania zaplecza w lokalu gastronomicznym

W niewielkich wnętrzach szczególnie ważne jest wyznaczenie stref na podstawie funkcji, jaką mają spełniać na zapleczu, a także specyfiki wykonywanych prac. Najważniejsze to: strefa produkcyjna, zlewozmywakowa oraz magazynowa. Część kuchenną należy zaprojektować tak, aby wszystkie niezbędne do przygotowania posiłków meble i akcesoria znajdowały się blisko siebie, a jednocześnie, aby pozostawić miejsce do swobodnego poruszania się. Ważne jest również połączenie jej ze strefą ekspedycyjną, z której kelnerzy będą mogli odbierać przygotowane dania do wydania gościom.

Kolejną strefą jest zlewozmywakowa. To nie tylko miejsce przeznaczone do mycia naczyń, garnków i sztućców, ale również meble przeznaczone do ustawiania i suszenia tych już umytych. Ostatnią, niezwykle ważną strefą, jest część magazynowa. Na niewielkim zapleczu nie musi to być oddzielne pomieszczenie, ale właśnie strefa wyznaczona przez szafy magazynowe i lodówki. Warto pamiętać, aby ścieżki pracowników, którzy wykonują obowiązki w wyznaczonych strefach, w miarę możliwości jak najmniej się przecinały – dzięki temu praca będzie przebiegała sprawniej.

Meble gastronomiczne, w które warto wyposażyć zaplecze baru

Wszelkie urządzenia oraz meble, które znajdą się na zapleczu baru gastronomicznego, muszą spełniać normy europejskiego systemu HACCP. To gwarancja, że wszystkie etapy obróbki żywności i produkcji potraw będą przebiegały w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Dlatego meble gastronomiczne powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, której idealnie gładka powierzchnia ułatwia utrzymanie czystości. Szeroki wybór elementów wyposażenia zaplecza znajdziemy w ofercie producenta stołów i okapów gastronomicznych Alkos.

A jakie konkretnie meble przydadzą się na zapleczu? Nie tylko wspomniane już szafy magazynowe, ale przede wszystkim stoły (na niewielkim zapleczu takie ze zlewozmywakiem lub dodatkową półką), szafy przelotowe (które ułatwią wydzielenie stref), a także okapy gastronomiczne. Nie można zapomnieć także o szafach chłodniczych, piecu lub kuchence. Tak wyposażone zaplecze zapewni zgodną z zasadami i ergonomiczną pracę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy