Materiał Partnera

Jak wytworzyć chropowatość pod malowanie?

Jak wytworzyć chropowatość pod malowanie?

Każde podłoże wymaga przed malowaniem odpowiedniego przygotowania. Ma ono przede wszystkim usunąć niepożądane materiały i zanieczyszczenia. Dzięki niemu powierzchnia uzyskuje odpowiednią przyczepność. Jednym ze sposobów czyszczenia jest sodowanie. Jest ono bezpiecznym sposobem na uzyskanie pożądanej chropowatości, bez uszkodzeń w materiale. Dowiedz się, jak usunąć wierzchnią warstwę z różnych płaszczyzn!

Jak uzyskać odpowiednią chropowatość malowanej powierzchni?

Uzyskanie odpowiedniej chropowatości na wybranej powierzchni jest niezbędne przed jej malowaniem. To możliwe dzięki zastosowaniu bezpiecznej metody usuwania zabrudzeń i pozostałości farb czy lakierów. W wielu metodach wykorzystuje się granulat o różnej wielkości, twardości i kształcie. Konieczne jest również podjęcie decyzji o trybie pracy oraz o ewentualnym wykorzystaniu wody. Zależnie od tego, czy uzyskane podłoże ma być gładkie czy chropowate, stosuje się różne techniki oczyszczania.

Skuteczną i bezpieczną metodą jest sodowanie różnych materiałów oraz powierzchni. Opiera się ono na wykorzystaniu biodegradowalnego czyściwa – sody i wody. Pozwala na zniwelowanie pyłów i szkodliwych odpadów, ale nie zanieczyszcza powietrza. Co ważne, jeśli pod zabrudzeniami lub wcześniej nałożonymi lakierami powierzchnia była gładka, poprzez sodowanie stanie się ona chropowata.

W jakich przypadkach sprawdza się sodowanie?

Sodowanie wykorzystuje się w przypadku powierzchni metalowych, np. do oczyszczania powierzchni pojazdów. Nie uszkadza ono karoserii i felg, a doskonale przygotowuje wybrane elementy do ponownego malowania. Sprawdzi się również do opracowania maszyn rolniczych, pojazdów, motorów i innych sprzętów użytkowych. Można na nich uzyskać idealnie czystą i gładką powierzchnię, lub chropowatą, na której łatwiej i skuteczniej można rozprowadzić farbę.

Jak wskazują specjaliści firmy Clean-ARD, sodowanie pozwala na dobranie optymalnego czyściwa. Możliwe jest skorzystanie z siedmiu rodzajów sody oczyszczonej. Różnią się one kształtem, ziarnistością oraz twardością granulatu. Dzięki temu można przygotować niemal każde podłoże w optymalny sposób. Poszczególne typy stosowanego środka pozwalają uzyskać różną chropowatość powierzchni. Delikatne oczyszczanie jest wybierane np. w przypadku szyb czy ocynkowanej stali. Metoda mocna sprawdza się na różnych podłożach, przed aplikowaniem na nie farb, klejów oraz zapraw. Powierzchnia jednak nie zostanie uszkodzona, rozgrzana czy schłodzona – to zapewnia bezpieczeństwo przeprowadzenia prac.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy