Jak wygląda cięcie tlenowe blach?

Spis treści
Technologia cięcia tlenem to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metali o dość długiej tradycji. Przeważnie wykorzystuje się ją do cięcia wybranych gatunków stali. Co ważne, nadaje się do pracy pod różnymi kątami i w przypadku stosunkowo znacznych grubości materiału. W artykule wyjaśniamy, jak dokładnie przebiega cięcie tlenowe, kiedy jest wykorzystywane i jakie ma zalety.
Na czym polega cięcie tlenowe?
Proces cięcia tlenowego wymaga zastosowania specjalnego palnika mieszającego gaz palny z tlenem. W pierwszym etapie miejsce obróbki materiału podgrzewa się za pomocą gazu (np. propanu, acetylenu, gazu ziemnego) i powstałego płomienia do temperatury spalania. Następnie należy doprowadzić tlen tnący pod dużym ciśnieniem, który zostaje zmieszany we właściwej proporcji z gazem palnym. W rezultacie utleniony materiał zostaje wydmuchany ze szczeliny, a w głębszych warstwach dochodzi do przecięcia obrabianego materiału. Dla zachowania odpowiednio wysokiej skuteczności procesu, czystość tlenu powinna wynosić min. 99,5%.
Przeczytaj również: Jakie metody są najczęściej wykorzystywane do cięcia blach?
Zalety
Cięcie tlenowe blach ma wiele korzyści, a wśród najistotniejszych można wymienić np.:
-
szeroki zakres grubości obrabianych materiałów,
-
powszechność metody,
-
wysoką efektywność i precyzję cięcia,
-
możliwość obróbki pod różnymi kątami,
-
aspekty ekonomiczne (niskie koszty).
Metoda ta ma również swoje ograniczenia – jest to na przykład długi czas przebijania, spowodowany wstępnym podgrzewaniem, a także szeroka strefa wpływu ciepła. Poza tym, nie sprawdza się przy bardzo cienkich blachach, do 3 mm. Różnego rodzaju usługi związane z obróbką metali, a także wyroby z metali kolorowych oferuje Walcownia Metali Nieżelaznych „ŁABĘDY”.
Przeczytaj również: Cięcie blachy laserem - jak to wygląda w praktyce?
Zastosowanie
Cięcie tlenem wykorzystuje się głównie do obrabiania stali konstrukcyjnej niskowęglowej i niskostopowej. Poza tym, znajduje swoje zastosowanie także do cięcia blach pokrytych powłoką lakierniczą oraz z widoczną korozją. Z uwagi na reaktywność metalu oraz ograniczenia w uzyskaniu odpowiedniej temperatury zapłonu, cięcia tlenowego nie używa się do aluminium czy stali nierdzewnej. Nie stosuje się go również w przypadku stali wysokowęglowych. Ze względu na wymagania dotyczące zasad BHP, czynności tego typu powinni wykonywać wyłącznie doświadczeni operatorzy po przejściu odpowiedniego szkolenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stalkor Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Lakiernictwo - proszkowe woj. opolskie45-641 Opole, Oświęcimska 98 K