Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadza się badanie ultradźwiękowe UT?

Jak przeprowadza się badanie ultradźwiękowe UT?

Badania ultradźwiękowe UT klasyfikowane są do badań nieniszczących NDT, czyli takich, które nie pozostawiają śladów inspekcji w strukturze analizowanego materiału. W badaniach wykorzystuje się ultradźwiękową lub kątową głowicę, która generuje sygnał przepuszczalny przetwarzany na impulsy. Sam proces badawczy jest szybki i sprawdza się w pilnych przypadkach.

Na czym polega badanie ultradźwiękowe UT?

Jak wspomniano wcześniej, w ramach badań wykorzystuje się głowice generującą sygnał przepuszczalny. Są to fale ultradźwiękowe w zakresie od 1 MHz do 5 MHz. Gdy sygnał wraca do głowicy, to następuje jego przetworzenie na impulsy, które monitorowane są na ekranie defektoskopu. Badania dostarczają informacji o objętości kontrolowanego elementu oraz umożliwiają wykrycie ilości i wielkości, a także rozmieszczenia defektów wewnątrz materiałowych. Jeśli fala wygenerowana przez głowice napotka nieciągłości w strukturze, wówczas wiązka ulega odbiciu, a na ekranie defektoskopu pojawia się impuls świetlny. Defekt lokalizuje się poprzez analizę odległości między impulsem początkowym a echem niezgodności.

Specjalistą w dziedzinie badań nieniszczących NDT jest firma Staltest Pomorze, która wykonuje analizy także w miejscu zlecenia. Ponieważ badania dostarczają natychmiastowych wyników, to wykorzystuje się je także w pilnych przypadkach. Warto jednak wiedzieć, że analizowane obiekty muszą mieć grubość większą niż 8 mm. Precyzyjne wyniki trudno jest bowiem uzyskać w stosunku do elementów cienkich i małych o chropowatej powierzchni i nieregularnych kształtach.

Zastosowanie badań UT

Badania ultradźwiękowe UT często stosuje się w przemyśle hutniczym i stoczniowym oraz wobec konstrukcji stalowych, głównie przy sprawdzaniu jakości złącz spawanych i odlewów oraz wyrobów takich jak pręty i blachy. Szybkość badania oraz możliwość uzyskania wyników natychmiast po przeprowadzeniu kontroli przekłada się na zastosowanie tej techniki nie tylko wobec gotowych wyrobów, ale także w ramach kontroli jakości na etapach produkcji.

Dzięki badaniom UT możliwe jest stworzenie tak zwanych map korozji dostarczających informacji o miejscach występowania wżerów oraz lokalizacji zmian grubości materiałów. Jest to technika wykorzystywana przy badaniu rurociągów, ponieważ daje pełen obraz występowania korozji lub osadów w pracujących instalacjach.

Warto wiedzieć, że badanie jest w pełni bezpieczne i nie powoduje emisji szkodliwego promieniowania, a więc możliwa jest ciągłość pracy kontrolowanego obiektu. Co więcej, grubość materiału nie wpływa na szybkość diagnozy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy