Materiał Partnera

Jak przebiega produkcja stolarki aluminiowej?

Jak przebiega produkcja stolarki aluminiowej?

Produkowanie okien aluminiowych jest procesem nieco innym niż wytwarzanie okien drewnianych i z PCV. Stosuje się w tym przypadku inne technologie wykonywania łączeń oraz odmienne materiały. Producent musi mieć specjalistyczne maszyny, które cechują się precyzją, niezawodnością i uniwersalnością. Stolarka ta jest w wielu przypadkach nietypowa, można z niej budować np. fasady i ogrody zimowe. Dowiedz się, jak wytwarza się okna aluminiowe.

Wyposażenie producenta stolarki aluminiowej

Produkcja okien aluminiowych wiąże się z koniecznością wyposażenia zakładu w specjalistyczną linię produkcyjną. Konieczne jest np. przecinanie profili aluminiowych, do czego wykorzystuje się profesjonalne piły. Muszą one być niezwykle precyzyjne, gdyż nawet niewielkie błędy i niedoskonałości mogą przyczyniać się do pojawienia się szczelin. Podczas przecinania elementów nie może dojść do uszkodzenia lakieru.

Ważnym etapem produkcji jest obróbka końców profili. To konieczny zabieg w przypadku słupków i profili fasadowych. Maszyny wykorzystywane w tym procesie muszą mieć odpowiednie parametry. Dotyczą one maksymalnych wymiarów mocowanego profilu oraz wykonywanych wcięć, zakresu kątowego wcięć, sposobów przestawiania kątów, głębokości wcięć i mocy silników. Ważnym etapem jest wykonywanie otworów w profilach. Dokonuje się tego poprzez wykrawanie lub obróbkę skrawaniem. Po obrobieniu profili dokonuje się ich łączenia za pomocą zaciskarek.

Centrum obróbcze profili

Produkcja okien i innych elementów aluminiowych wymaga od producentów zainwestowania w tzw. wieloczynnościowe centra obróbcze. Są one sterowane cyfrowo, dzięki czemu możliwa jest optymalizacja procesu wytwarzania. Jak podkreślają specjaliści firmy DKV-Service, systemy CNC do aluminium dają możliwość wykonywania wielu czynności w sposób automatyczny.

Na stanowiskach z zainstalowanymi maszynami CNC można połączyć dwa procesy produkcyjne – cięcie oraz obróbkę. Dany profil jest mocowany i obrabiany w tzw. module obróbczym, po czym trafia on do modułu tnącego. Tam jest cięty na odpowiednie kawałki o ustalonych parametrach.

Magazyny załadunkowe nowoczesnych, świetnie wyposażonych centrów obróbczo-tnących mogą pomieścić nawet profili o długości przekraczającej 10 metrów. Podejmowane czynności wykonuje się w zamkniętej kabinie akustycznej. Warto pamiętać, że proces produkcji stolarki aluminiowej przebiega w wielu przypadkach w sposób nietypowy. Niezwykle trudno jest całkowicie zautomatyzować pracę przedsiębiorstwa, które produkuje okna lub drzwi aluminiowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy