Jak powstają balustrady metalowe?

Balustrady metalowe z jednej strony pełnią funkcję użytkową, chroniąc przed upadkiem ze schodów bądź balkonu, a z drugiej — stanowią istotny element dekoracyjny wnętrz. Ich wygląd powinien zostać dopasowany do stylu, w jakim zaprojektowany jest cały budynek. Barierki przybierają proste lub bardziej skomplikowane formy, zależnie od preferencji inwestora. Jak tworzy się balustrady metalowe?
Projekt i wybór półproduktów do balustrady metalowej
Pierwszym etapem produkcji balustrad metalowych jest stworzenie projektu, który będzie dokładnie określał wymiary, kształt oraz finalny wygląd elementu. Dokładne zaplanowanie procesu wytwórczego pozwala na stworzenie produktu, w pełni dopasowanego do potrzeb klienta.
Balustrady metalowe zazwyczaj wykonywane są ze stali ocynkowanej bądź nierdzewnej. Dzięki zastosowaniu tak trwałego materiału takie barierki wykazują dużą odporność na działanie różnych czynników, zapewniając bezpieczeństwo osobom przebywającym na schodach. W ofercie producentów, np. Gam-Metal, dostępne są w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych.
Często realizowane są również zlecenia na balustrady metalowe z elementami drewnianymi. Do produkcji używa się polskich gatunków takich jak buk, dąb lub jesion, oraz zagranicznych — teak, merbau czy badi. Odpowiednie zabezpieczenie drewna przed ścieraniem zapewnia długotrwałą funkcjonalność oraz efektowny wygląd przez lata. Projekty powstają na życzenie klienta, zależnie od jego wymagań i gustu.
Obróbka materiału przy produkcji balustrad metalowych
Produkcja metalowych balustrad wiąże się z wykonywaniem zaawansowanych procesów technologicznych wykorzystujących specjalistyczne narzędzia. Chodzi tu między innymi o czynności takie jak:
skrawanie CNC,
spawanie MIG/TIG,
cięcie laserowe,
gięcie stali.
Połączenie wszystkich tych działań pozwala na tworzenie solidnych balustrad, które umożliwiają bezpieczne korzystanie ze schodów. Obecnie wszystkie te procesy są wysoce zautomatyzowane, co znacznie ułatwia pracę z metalem. Zastosowanie automatyzowanych narzędzi ze specjalnym oprogramowaniem umożliwia wykonywanie produkcji w sposób precyzyjny i powtarzalny.
Należy jednak pamiętać, że każde z urządzeń do tworzenia balustrad metalowych wymaga doświadczonego i profesjonalnego operatora, który zaprogramuje je zgodnie z przygotowywanym projektem. Przykładowo podczas gięcia stali trzeba dokładnie określić wszystkie niezbędne parametry, np. linie i siłę gięcia. Odpowiednie umiejętności wykonawcy wpływają bezpośrednio na finalny efekt produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Unitube Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Stal, wyroby stalowe woj. opolskie47-120 Zawadzkie, Lubliniecka 7a
-
PPHU Głowacki i Spółka s.c.
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Warneńska 17
-
Sakostal Spółka cywilna Tomasz Kostrzewski, Michał Saski
Stal, wyroby stalowe woj. łódzkie91-134 Łódź, Rojna 84 a