Drugie życie metali kolorowych. Co można z nich uzyskać?

W dzisiejszych czasach generujemy ogromne ilości różnorodnych śmieci, które nie pozostają bez wpływu na nasze środowisko. Na szczęście istnieje pojęcie recyklingu, który umożliwia podarowanie drugiego życia różnym materiałom. Przyjrzyjmy się, co można uzyskać z metali kolorowych po ich przerobieniu.
Metale kolorowe i ich właściwości
Metale kolorowe mają specyficzne cechy, które umożliwiają ponowne wykorzystanie tych odpadów. Czym dokładnie są metale kolorowe? Jest to rodzaj metali nieposiadających żelaza, skąd też ich druga nazwa – metale nieżelazne. Ze względu na brak żelaza, metale kolorowe są świetnymi przewodnikami. Można je też poznać po specyficznym połysku. Do metali kolorowych zaliczamy między innymi aluminium, miedź, ołów, brąz, a także cynk. Metale te można powtórnie przetwarzać, a więc oddanie ich na skup złomu prawdopodobnie doprowadzi do ich recyklingu. Wtórne wykorzystywanie metali nieżelaznych to ekologiczny sposób ich wykorzystywania, a dzięki temu przyczyniamy się do mniejszej eksploatacji środowiska. Drugą zaletą recyklingu metali są kwestie finansowe – produkcja towarów pozyskanych z recyklingu jest po prostu tańsze, niż ich produkowanie klasycznym sposobem. Jeśli posiadamy zalegające metale nieżelazne, a zależy im na powtórnym ich wykorzystaniu, warto swoje kroki zwrócić do dobrych miejsc skupu metali, takich jak np. Złom Żory. Dzięki temu zyskujemy pewność, że metale zostaną ponownie użyte.
Do czego można wykorzystać poszczególne rodzaje metali, o których wspomnieliśmy wcześniej?
Drugie życie metali kolorowych – przykłady
Aluminium to jeden z najpopularniejszych metali nieżelaznych, który podlega powtórnemu przetworzeniu w 100%. Co ciekawe, można je przetwarzać wiele razy. Umożliwia to produkcję przedmiotów tylko z materiału pochodzącego z recyklingu. Aluminium jest wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia puszek i innych pojemników aluminiowych. Złom samochodowy umożliwia uzyskanie części do recyklingu.
Miedź to z kolei metal, będący doskonałym przewodnikiem. Z powodu tej właściwości wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji sprzętu elektronicznego i różnych rodzajów okablowania.
Recykling cynku pozwala m.in. stworzyć biel cynkową, wykorzystywaną w barwnikach – stanowi ona do nich wysokiej jakości pigment. Pozostałe najczęściej przetwarzane metale kolorowe to również ołów i brąz. Z tego pierwszego po przetworzeniu wytwarzane są blachy i baterie, natomiast brąz ma szerokie zastosowanie w sztuce, np. w odlewach rzeźb. Ponieważ wydobywanie metali jest bardzo kosztowne, recykling stanowi świetną opcję na oszczędność w produkcji, a przy okazji – troskę o środowisko, które jest i tak mocno dzisiaj eksploatowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sakostal Spółka cywilna Tomasz Kostrzewski, Michał Saski
Stal, wyroby stalowe woj. łódzkie91-134 Łódź, Rojna 84 a
-
Stam Andrzej Murzacz. Wyroby hutnicze
Hutnictwo - wyroby woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Cicha 5
-
Unitube Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Stal, wyroby stalowe woj. opolskie47-120 Zawadzkie, Lubliniecka 7a