Czym się różni walcowanie blach na zimno od walcowania na gorąco?

Blachy są popularnym półproduktem pozwalającym na uzyskanie rozmaitych wyrobów o różnej geometrii i zastosowaniu. Wśród technologii służących do ich kształtowania najczęściej korzysta się z obróbki plastycznej, powodującej odkształcenie powierzchni za sprawą oddziaływań mechanicznych. Zależnie od potrzeb używa się walcowania na gorąco albo walcowania na zimno. Procesy te, choć zbliżone mają jednak nieco inną specyfikę.
Na czym polega walcowanie na zimno?
Proces obróbki plastycznej blachy może być wykonywany podczas walcowania na zimno lub na gorąco. Trwałe odkształcenie materiału jest uzyskiwane za sprawą oddziaływania siłą przekraczającą granicę sprężystości konkretnego stopu, które zmienia strukturę wewnętrzną metalu i zapobiega jego powrotowi do pierwotnej postaci. W przypadku walcowania na zimno blacha przechodzi przez kolejne sekcje walcarki, które nadają jej odpowiednią formę geometryczną za sprawą nacisku wywieranego przez obracające się walce o kształcie stopniowo zbliżającym powstający wyrób do jego finalnej struktury. Jednym z najczęstszych zastosowań tej technologii jest tworzenie kształtowników np. kątowników lub ceowników oraz profili zamkniętych m.in. rur, które następnie są zgrzewane lub spawane.
Jak odbywa się walcowanie na gorąco?
Walcowanie na gorąco przebiega w sposób zbliżony do stosowanego w przypadku obróbki prowadzonej na zimno, z tą różnicą, że materiał jest wcześniej podgrzewany. Pozwala to na obniżenie jego granicy plastyczności, co skutkuje możliwością korzystania z mniejszych sił nacisku koniecznych do uzyskania trwałego odkształcenia. Pozwala to na pozbycie się naprężeń pojawiających się w strukturze materiału przy walcowaniu na zimno, eliminuje jednak efekt jego utwardzenia, osiągany za sprawą występującego wówczas zgniotu. Przy pomocy walcowania na gorąco powstają m.in. rury bezszwowe, które są formowane wokół umieszczonego w materiale rdzenia gwarantującego odpowiednią średnicę. Jeśli chodzi o blachy, to jest ono używane głównie przy większych grubościach, ułatwiając uzyskanie właściwej geometrii. Walcowaniem blach zajmują się firmy specjalizujące się w obróbce metalu np. Metal-Serwis Wandtke z Miechucina, oferująca również cięcie laserowe, wodne i mechaniczne, a także spawanie oraz gięcie, toczenie i frezowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana