Artykuł sponsorowany

Czym się różni cięcie laserem od cięcia plazmą?

Czym się różni cięcie laserem od cięcia plazmą?

Zarówno cięcie laserem, jak i plazmą ma swoje zalety i wady. Każda z tych technik wykorzystywana jest przy obróbce różnych materiałów. Jej powodzenie zależy między innymi od zastosowanych narzędzi oraz wiedzy ich operatora. Nie da się zatem jednoznacznie określić, która z technik jest lepsza – cięcie laserem czy plazmą. Każda z nich bowiem sprawdzi się w innej sytuacji. W jakiej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Cięcie laserem i cięcie plazmą – podobieństwa

Podstawową różnicą pomiędzy cięciem laserem a cięciem plazmą jest materiał, który poddawany jest obróbce z wykorzystaniem danej techniki. Choć metody te często przedstawiane są konkurencyjnie, warto podkreślić, że każda z nich przynosi różne efekty pracy i każda ma swoje ograniczenia. Zarówno cięcie laserem, jak i cięcie plazmą nie powodują dużych strat materiału, co jest niezwykle ważne w każdym zakładzie. Jedną i drugą metodę obróbki wykorzystuje się do przecinania:

  • blachy,

  • skóry,

  • szkła,

  • stali,

  • tworzywa sztucznego.

Jak informują pracownicy firmy Interstal, należy także pamiętać o różnicach między tymi dwiema metodami, które mogą determinować wybór jednej z nich. Mimo iż w poradnikach znajdziesz odmienne wskazówki dotyczące cięcia laserem i plazmą, kwestie szybkości i precyzji obróbki są tu raczej dobrze wyjaśnione.

Czym różni się cięcie laserem od cięcia plazmą?

Przedstawiając podstawowe różnice między cięciem laserem a cięciem plazmą, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szybkość obróbki każdą z tych metod. Niewątpliwym zwycięzcą jest w tym przypadku plazma. Biorąc pod uwagę precyzję, dokładniejsze jest natomiast cięcie laserem. Metoda ta pozwala na uzyskanie równych krawędzi, a chropowatość materiału po zakończeniu obróbki jest niewielka. Jeśli zatem zleceniodawcy zależy na uzyskaniu wielu skomplikowanych elementów i zdobień, warto postawić na laser. W tym miejscu warto wspomnieć też o strumieniu, który rozgrzewa i pada na materiał. W przypadku plazmy obszar objęty cięciem jest nieco większy. Podsumowując, nie da się jednoznacznie określić, która metoda obróbki materiałów – plazma czy laser – jest lepsza. Na jej powodzenie wpływa wiele czynników. Jest to nie tylko rodzaj materiału poddawanego cięciu, ale także oczekiwane efekty pracy. Jedna i druga są jednak bardzo precyzyjne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy