Czym jest metaloplastyka?
Wiele metalowych ozdób, wieńczących stare budynki czy kamienice, powstało dzięki specjalnej dziedzinie – metaloplastyce. Jest ona znana już od prehistorii. Sama nazwa została użyta dopiero w latach 20. XX wieku. Metaloplastyka to dziedzina sztuki, która zajmuje się tworzeniem wyrobów artystycznych z użyciem metalu. W wyniku tego rzemiosła można tworzyć dekoracyjne przedmioty codziennego użytku, np. popielniczki, świeczniki, lampy, a także szyldy i ogrodzenia.
Jakie techniki obejmuje metaloplastyka?
Metaloplastykę można też nazwać ślusarstwem artystycznym. W szerszym rozrachunku działania, jakie wykonuje się w jej wyniku, to kucie, cięcie, prostowanie, wyginanie, wklepywanie, wtłaczanie, piłowanie, lutowanie, kowalstwo, ślusarstwo, odlewnictwo, wiercenie.
Metaloplastyką zajmuje się rodzinna pracownia metalurgii artystycznej Arte Ferro. Pracownia nieustannie zachwyca oryginalnymi i ponadczasowymi projektami z zakresu elementów wystroju wnętrz, balustrad metalowych, bram i ogrodzeń.
Historia metaloplastyki
Metaloplastyka to termin, którego używamy w XXI wieku. Jej historia jest bardzo bogata. Nie będzie kłamstwem, jeśli uznamy, że metaloplastyka jest już rozwijana od prehistorii. Pierwsze ozdoby, jakie zostały wykonane według jej podstawowych technik to klamry, bransolety, noże, narzędzia sakralne i szpile z brązu. Kamieniem milowym stało się wynalezienie procesu topienia i obróbki żelaza.
W antycznej Grecji popularne było spawanie, grawerowanie i łączenie metali z kamieniami ozdobnymi. Ponadto zajmowano się kuciem na zimno i odlewaniem. W starożytnym Egipcie dekoracje i przedmioty codziennego użytku wytwarzano z brązu, miedzi, złota, srebra. W średniowieczu prym wiodło inkrustowanie metalami szlachetnymi (technika, która przywędrowała z Azji do Europy). Podczas tego okresu powstało wiele pięknych dzieł z zakresu metaloplastyki, w szczególności w sztuce sakralnej. Na przestrzeni lat metaloplastyka uzewnętrzniła się w ramach kowalstwa architektonicznego, w wyniku którego powstawały piękne szyldy, balkony, balustrady, kraty, okucia drzwi.
Jakie narzędzia wykorzystuje się w metaloplastyce?
W metaloplastyce wykorzystuje się wiele odmiennych narzędzi, np. piłę jubilerską i brzeszczoty, materiały lutownicze, młotki, drewniane kliny (sztyca, jaskółka, fajnagiel).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana