Co to są metale nieżelazne i jakie mają właściwości?

Co to są metale nieżelazne i jakie mają właściwości?

Metale nieżelazne wykazują się wieloma właściwościami. Rozpoznaje się je poprzez ich specyficzny połysk. Wyróżniają się również wysoką przewodnością ciepła. Stosowane są w wielu branżach dzięki właściwościom fizycznym, chemicznym, technologicznym czy mechanicznym. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są ich główne właściwości oraz jakie wyodrębnia się stopy. Zdobądź wiedzę na ten temat!

Czym są metale nieżelazne?

Metalami nieżelaznymi nazywa się kolorowe. Nie składają się z żelaza oraz stopów metali, które zawierają żelazo. Warto wiedzieć, że metale nieżelazne dzielą się na 2 grupy:

  1. lekkie – łatwo się topią. Magnez, aluminium. Natomiast trudno topliwy jest tytan,
  2. ciężkie – cynk, kadm, cyrkon, bizmut, cyna są łatwo topliwe. Trudno topliwe są kobalt, miedź, nikiel, srebro, pallad, złoto, platyna czy kobalt. Bardzo trudno topliwe są natomiast molibden, wolfram i tantal.

Jakie właściwości mają nieżelazne metale?

Metale nieżelazne są użytkowane w wielu obszarach przemysłowych. Ich właściwości sprawiają, że można stworzyć wiele ważnych części. Przykładem może być aluminium, które pozwala wyprodukować lekkie konstrukcje. Znajduje także zastosowanie w produkcji ram rowerowych. Metale kolorowe wykazują się odpowiednim przewodnictwem energii cieplnej. Wszystko jednak zależy od typu metalu. Przykładem może być miedź, która nie tylko przewodzi ciepło, ale także elektrykę. Cechuje się miękkością. Złoto czy srebro również są przewodnikami prądu. Większość wyróżnia się podatnością na plastyczną obróbkę. Dzięki temu można z nich wyprodukować różne przydatne elementy. Są przy tym wytrzymałe na korozję. Wykazują się również właściwościami bakteriobójczymi.

W przypadku platynowców są one odporne na czynniki chemiczne. Charakteryzują się poza tym wysokim współczynnikiem w związku z temperaturą topnienia. Ołów natomiast cechuje się wysoką toksycznością.

Stopy metali nieżelaznych oraz zastosowanie

Do stopów metali nieżelaznych zaliczają się:

  • ołów – odpowiada za poprawę lejności, skrawalności czy właściwości ślizgowych,
  • aluminium,
  • cyna – wpływa na poprawę odporności na korozję atmosferyczną oraz wody morskiej,
  • mangan, krzem i żelazo – wzrasta wytrzymałość.

Warto wiedzieć, że stopy metali niezależnych dzielą się na odlewnicze i przeznaczone do obróbki plastycznej. Pozwalają się kuć i walcować. Istotną cechą metalu jest pamięć kształtu. W ten sposób mniejsze są koszty związane z produkcją. Wiąże się to z tym, że w trakcie procesu obróbki poddawany jest metal właściwej temperaturze lub mechanicznemu formowaniu. Kształt zostanie zachowany bez odkształcania się. Z metali nieżelaznych produkuje się blachy, taśmy oraz pasma. Sprawdzają się także do tworzenia nieznacznych części przeznaczonych do elektrycznych podłączeń. Mogą być także używane w medycynie. Wykonuje się z nich narzędzia do przeprowadzania operacji. Poza tym stosuje się je do produkcji:

  • regulatorów przepływu wody w grzejnikach,
  • części siłowych,
  • elementów wielkogabarytowych,
  • części miniaturowych.

Z metali nieżelaznych ponadto wykonuje się implanty. Wszystko dzięki łatwej obróbce i plastyczności. Beryl dla przykładu jest składnikiem cementu dentystycznego. Bar z kolei używa się jako kontrast do zdjęć RTG. Warstwy za to stosuje się do dekorowania wnętrz.

Metale nieżelazne mają wiele właściwości, przez co są stosowane w wielu branżach. Warto znać ich właściwości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy