Co to jest metalurgia i na czym polega?
Metalurgia to nauka, która obejmuje wyspecjalizowane techniki przemysłowe oraz operacje, które pozwalają otrzymać i obrobić metale, które mieszczą się w metalicznych rudach. Składa się na nią przygotowanie, obróbka chemiczna lub fizyczna, jak również produkcja czy stopowanie metali. Ważne, aby było to zgodne z zastosowaniem. Sprawdź, jaka jest jej historia, podział, proces czy zastosowanie maszyn.
Czym jest metalurgia? Historia
Metalurgia oznacza naukę o metalach. Dotyczy działań w zakresie obróbki plastycznej, metaloznawstwie, odlewnictwie i metalurgi ekstrakcyjnej. Do usług metalurgii zalicza się obróbka rud metali. Uzyskuje się wtedy gotowy produkt. Warto przy tym wiedzieć, że za początki metalurgii uważa się 12 000 rok p.n.e. Rozwój nastąpił dopiero w XV wieku. Jako jej pierwszy opis wskazuje się niemiecką pracę „De re metallica libri XII”. Opisuje ona przerób rud srebra, cyny i ołowiu. W dzisiejszych czasach jest połączona z elektryczną energią. Wiąże się z gałęzią nauki o nazwie „elektrometalurgia”. Wspomagana jest przez hydrometalurgię. Oznacza ona uzyskiwanie metali z otrzymanych poprzez ługowanie rud roztworów.
Ciekawostka: Do pierwszych centrów metalurgicznych zalicza się Rudawy przy Górach Kruszcowych na pograniczu Niemiec i Czech. Natomiast pierwszą akademię górniczą założono we Freibergu w Saksonii w 1765 roku. Później założono również Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Jaka jest klasyfikacja metalurgii oraz proces?
Metalurgię w Radomsku czy w innej miejscowości dzieli się na żelaza lub metali nieżelaznych. W pierwszym przypadku otrzymuje się tak zwane surówki. Następnie przetapia się je na stal. Metal uzyskuje się z naturalnej rudy. Oddziela się ją wcześniej od płonnej skały. Z kolei zanieczyszczenia usuwa się z metalu dzięki rafinacji lub oczyszczeniu. Dochodzi do dekarbonizacji żelaza i przygotowania stop.
Nie można również zapomnieć o wstępnej przeróbce rudy. Wzbogaca się i rozdrabnia ogniowe, magnetyczne, grawitacyjne lub flotację. Spieka się miałkie rudy i rafinuje metal. Dodatkowo istnieje jeszcze pirometalurgia. Składa się z procesów usuwania tlenków metali w wysokich temperaturach. Zawiera procesy utleniania zanieczyszczeń. Nazywa się ten proces świeżeniem. Oprócz tego wydziela się hydrometalurgię i elektrometalurgię. Równie ważna jest metalurgia proszków. Na rozwój metalurgii wpływa hutnictwo.
Z kolei metalurgia ekstrakcyjna to dziedzina, która zajmuje się badaniami i zastosowaniem różnych procesów obrabiania minerałów czy pierwiastków. Muszą one się składać z użytecznego metalu. Technika otrzymania metalu jest istotna. Pozwala użyć prostych procesów i otrzymać jak największą wydajność. Umożliwia to osiągnięcie najwyższej czystości metalu. Przy tym nie grozi to środowisku.
Kiedy stosuje się maszyny w metalurgii?
Produkcja konstrukcji metalowych nie byłaby możliwa bez zastosowania maszyn lub obrabiarek. Jest to wygodniejsze niż produkcja manualna. Maszyny wpływają na dokładność pracy czy powtarzalność. Jak się okazuje, do formowania elementów metalowych używa się:
- prasy śrubowe,
- ciągarki do drutu,
- gwoździarki,
- młoty,
- kuźnicze walce,
- prasy do kucia,
- hydrauliczne pasy.
Na metalurgię składa się również obróbka. Stosuje się centra obróbcze, a więc 5-osiowe, pionowe, poziome lub umożliwiające otrzymanie prędkości pracy na odpowiednim poziomie, a więc 18 tysięcy obrotów na minutę. Wtedy używa się: elektrodrążarek, dłutownic, frezarek, pił do metalu, urządzeń do produkcji sprężyn, podajników, szlifierek, strugarek, tokarek, walcarek czy wytaczarek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana