Artykuł sponsorowany

Co można mocować przy pomocy tulei łożyskowych?

Co można mocować przy pomocy tulei łożyskowych?

Tuleje łożyskowe to elementy wykorzystywane do działania we współpracy z łożyskami tocznymi. Służą do mocowania elementów z otworem stożkowym na wałach maszyn. Upraszczają zabudowę i demontaż łożysk, a także pozwalają na łatwiejsze konstruowanie łożyskowania. Przeważnie spotyka się je w komplecie z nakrętką i podkładką zabezpieczającą. Co da się zamontować z użyciem tulei łożyskowych? Wyjaśniamy.

Czym są tuleje łożyskowe wciągane?

Tuleje wciągane są najczęściej wykorzystywanymi elementami do ustalania łożysk z otworem stożkowym na czopie walcowym. Ich popularność wynika z tego, że pozwalają na zabudowę łożysk zarówno na wale gładkim, jak i z osadzeniem. Ich montaż okazuje się dość łatwy. Ponadto nie ma konieczności ustalania położenia tulei na wale.

Decydując się na zastosowanie tulei wciąganych na wale gładkim, da się ustalić położenie łożyska w każdym miejscu na wale. Jeśli chodzi o wały odsadzane z pierścieniem oporowym, jest możliwe dokładne określenie osiowe łożyska na wale. Poza tym demontaż również przebiega w bardzo prosty sposób.

Tuleje łożyskowe wciągane dopasowują się do średnicy wału. Dzięki temu można dopuścić nieco szersze pole tolerancji wykonania wału niż przy powierzchni osadzenia łożysk z otworem walcowym.

Czym są tuleje łożyskowe wciskane?

Tuleje łożyskowe wciskane stosuje się do montażu łożysk z otworem stożkowym na walcowej powierzchni osadzenia — na wałach gładkich i tych z osadzeniem. Elementy wciska się w otwór łożyska opierającego się o osadzenie lub inną część zamontowaną na wale. Tuleję zabezpiecza się płytą dociskową lub nakrętką.

Do zamontowania tulei wciskanej potrzeba użyć dużo siły z uwagi na konieczność pokonania tarcia pomiędzy powierzchniami. Montaż i demontaż przebiega znacznie sprawniej w przypadku zastosowania nakrętki hydraulicznej.

Tuleje łożyskowe wciskane dostosowują się do średnicy wału, dlatego też można dopuścić nieco większe pole tolerancji wykonania niż przy powierzchni osadzania łożysk z otworem walcowym.

Tuleje łożyskowe wciskane i wciągane zazwyczaj mają rowki smarowane na powierzchni zewnętrznej i w otworze. Takie produkty ma w swojej ofercie wiele firm, np. Walor. Oprócz tego tuleje mają otwory umożliwiające przyłączenie przewodów ciśnieniowych pompy olejowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy