Charakterystyka sworzni hartowanych ulepszanych cieplnie
Sworznie to elementy metalowe o kształcie walca, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu: od lekkiego do ciężkiego. To jedne z kluczowych elementów wielu połączeń i występują w parze między innymi z zawleczkami, nakrętkami itd. Dla ulepszenia ich właściwości często stosuje się hartowanie i ulepszanie cieplne. Co warto wiedzieć o takich produktach?
Budowa i charakterystyka sworzni
Sworznie stosuje się po to, by uzyskać połączenie przegubowe, czyli ruchome. W pasowaniu, połączone są luźno lub ciasno, przenosząc albo obciążenia zginające, albo ścinające. To drugie, a więc pasowanie ciasne, stosuje się najczęściej.
Jeśli chodzi o budowę sworzni hartowanych i zwykłych, to jedna z końcówek musi mieć większą średnicę niż korpus. Druga końcówka sworznia zawiera natomiast ochronną zawleczkę. Tylko dzięki takiej konstrukcji będą one spełniać swoje zadanie, a element nie wysunie się z docelowej głębokości otworu.
Założenia jakościowe odnoszące się do sworzni opisano w normach PN-EN 22341 oraz DIN 1444. Warto dopytać o to, czy kupowane elementy spełniają te wymagania. Jest to potwierdzenie klasy produktów.
Z czego wykonuje się sworznie?
Sworznie mogą być wykonane z takich metali jak stal, mosiądz lub aluminium. Najpopularniejszym wyborem jest oczywiście stal nierdzewna, która odznacza się dużą twardością i zapewnia optymalną odporność na uszkodzenia. Oczekiwana twardość materiałowa sworzni wynosi od 52 HRC do 56 HRC, choć zdarzają się wyroby osiągające nawet 60 HRC.
Co więcej, wspomniany materiał najczęściej poddawany jest dodatkowo obróbce, na przykład hartowaniu. W tym przypadku sworznie są nagrzewane do temperatury powstawania austenitu lub austenitu i cementytu. Mowa tutaj o temperaturach w przedziale 1100–1200°C. Konkretna wartość jest uzależniona od parametrów materiałowych oraz od składu stali.
Rezultat hartowania zależy natomiast od dotrzymania takich parametrów jak czas grzania, szybkość chłodzenia oraz temperatura austenityzowania.
Dlaczego sworznie hartuje się i ulepsza cieplnie?
Hartowanie i ulepszanie cieplne sworzni znacząco zwiększa ich możliwości i zakres zastosowań. Dzięki temu materiał staje się o wiele bardziej odporny na pęknięcia i zerwania. Co więcej, jest on nieścieralny i wytrzymały.
Pozyskując sworznie hartowane u takich dostawców jak firma SIŁOVEX s.c., masz pewność, że otrzymujesz produkt, który sprawdzi się w przemyśle morskim i naziemnym.
Mogą one wchodzić między innymi do kategorii osprzętu do maszyn budowlanych, zaawansowanych konstrukcji maszyn i nie tylko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana